2011’İN EN İYİ GÖRSELLEŞTİRMELERİ

Geçtiğimiz günlerde FlowingData yazarlarından Nathan Yau, 2011 yılının en iyi veri görselleştirmelerinden oluşan bir liste yayımladı. İşin erbabı listeyi yapınca paylaşmamak olmaz dedik ve listeden sevdiğimiz üç tane çalışmaya yer verdik. Listenin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Geçen yıl veya bir önceki yıl grafik tasarımların dönemiydi, 2011’in ise yüksek hacimli verilerin yılı olduğunu söyleyebiliriz. Belki de filtreleme yoluyla güzel şeylere ulaşmakta iyileştik. Veri grafikleri gelişmeye devam ediyor ve tasarımcılar verinin ne olduğu hakkında artık daha çok kafa patlatıyor, bu da başlı başına çok güzel bir gelişme. Nathan Yahu

OECD Daha İyi Hayat Girişimi

OECD, üye ülkelerine gidip “Hayatınızdan memnun musunuz? Sağlık sisteminden memnun musunuz? Eğitim olanaklarından mutlu musunuz?” gibi niteliksel sorular sorarak, GSMH veya büyüme rakamlarının veremeyeceği derinlikte bir gelişim endeksi oluşturmakla kalmamış, bu verilerin sergilendiği bir de müthiş bir görselleştirme arayüzü hazırlamış. Proje sitesine ulaşmak için buradan lütfen. Baştan söyleyelim, Türkiye’nin durumu pek iç açıcı değil. Ekonomi iyi gidiyormuş, Türkiye’nin yıldızı parlıyormuş gibi görünse de, hayat kalitesi açısından durum hayli vahim.

Bloom’dan Planetary

Planetary, iPad kullanıcıları için tasarlanmış görsel bir müzikçalar:  “Müzik koleksiyonu içinde gezinmenin şaşılacak derecede güzel bir yolu.” Biophilia‘da olduğu gibi Planetary’de de bir müzik evreni var. Yıldızlar sanatçıları, gezegenler albümleri ve şarkılar bu gezegenlerin uyduları olacak şekilde tasarlanmış. iPad’iniz varsa bedava olan uygulamayı buradan indirebilirsiniz.

Bir Şey Görün veya Söyleyin

Fotoğraf sanatçısı Eric Fischer, coğrafi kod içeren twitleri ve Filckr fotoğraflarını aynı harita üzerine yerleştirerek görsel olarak gerçekten çok çekici See Something or Say Something projesine imza atmış. Mavi noktalar twitleri, turuncu noktalar da Filckr fotoğraflarını ifade ediyor. Beyaz bölgeler ise her ikisinin de olduğu yerleri işaret ediyor.

Send this to a friend