En iyi kısa animasyon film kategorisinde bu sene Oscar alan The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore, bir fırtınayla kendini başka bir diyarda bulup, uçan kitapları olan bir kadından, ne olduğunu sonradan anlayacağı bir görev devrelan Mr. Lessmore’un on beş dakikalık sessiz hikâyesini anlatıyor. Geniş bir hayal gücünün ürünü olan kısa film, aynı zamanda geleneksel film yapım teknikleri ile son teknolojiyi birleştiren azimli tekniğinden de çok söz ettirmiş.

Film ayrıca çocuklar için eğlendirici ve öğretici olması amacıyla tasarlanan, etkileşimli bir hikâyeye çevrilerek i-Pad uygulaması olarak piyasaya sürülmüş, yolda bir de kitap varmış. Geçtiğimiz aylarda internet üzerinden tamamı izlenebilen kısa film artık iTunes üzerinden satışta. Aşağıdaki fragman ile yetinebilir veya 1.99$ karşılığında iTunes üzerinden filmi indirip izleyebilirsiniz. Özellikle okuma çağına gelmiş çocuklar için harika bir hediye olabileceğini belirtelim:

Katrina Kasırgası, Buster Keaton ve Oz Büyücüsü‘nden, bir de kitap sevgisinden aynı derecede ilham alan “Morris Lessmore”, hayatını kitaplara adayan ve kitaplardan bunun karşılığını alan insanların hikâyesi.

Filmin stop-motion, bilgisayar animasyonu ve geleneksel çizim tekniklerini birleştiren melez tarzı, yazar ve illüstratör William Joyce ile yönetmen koltuğunu paylaştığı Brandon Oldenburg‘ün elinden çıkma. Filmin çoğu aşağıdaki minyatür sette çekilmiş, tekniğine dair daha detaylı bilgi almak için camblock sitesine bakabilirsiniz.

Not: YouTube‘da bulduk kısa filmi, ama bağlantının ömrü ne kadar uzun olur bilinmez.

Send this to a friend