Amarikalı sanatçı Adam Lister 8-bit grafiklerin köşeli dünyası ile güzel sanatlara yeni bir yorum getirmiş. Sanatçının elinden çıkan 8-bit piksellere bölünmüş suluboya çalışmaları, klasik eserleri ve popüler kültür simgelerini nostaljik bir filtre ile sanatseverlere sunuyor. Sanatçının itina ile seçtiği konular arasında klasik eserlerden Da Vinci’nin Mona Lisa‘sı, Van Gogh’un Arles’teki Yatak Odası, Vermeer’in İnci Küpeli Kız‘ı gibi tablolar; Star Wars, BatmanGodfather ve Breaking Bad gibi popüler kültürümüzün unutulmayan film ve dizilerinden sahneler yer alıyor.

Adam Lister çalışmalarının hareket noktasını bir söyleşide şu şekilde aktarıyor:

Çocukluğunu Atari video oyunları ve 80’lerde keşfedilen Ninetendo ile geçirmiş biri olarak, kendimi her zaman bu oyunlardaki gibi hareketi minimal ve kübik bir biçimde tasvir eden ilkel grafiklere yakın hissettim. Benim için bu görsel dünya gerçeklikten kaçıştı ve çok daha basit bir varoluşu temsil ediyordu. 

Bu ilginç suluboya tabloların veya posterlerin duvarınızı süslemesini isterseniz, sanatçının sitesinden sipariş verebiliyorsunuz.

Send this to a friend