R80FZecxhp0

Brezilyalı virtüöz ses tasarımcısı Amon Tobin, yeni albümü ISAM ve kutucuklardan oluşan sahnesini rengârek, sürekli biçim değiştiren görsellerle olağanüstü bir güzellikte birleştiren görüntü eşleme harikası ISAM Live gösterisi ile dünyayı turlayadursun, biz 2007 tarihli bir önceki albümü Foley Room‘a ve Esther’s şarkısının videosuna bakalım.

Albümün ismi filmlerde kullanılan ses efektlerinin kayıt edildiği odalardan geliyor. Foley Room albümü çıktıktan sonra, Belçikalı yönetmen Charles de Meyer (Chuck Eklectric) Esther’s şarkısı için bir kısa film yapmayı teklif etmiş. Sinsi ve çok gelişmiş bir robotun başrolde olduğu, sürpriz sonlu videoyu yukarıda izleyebilirsiniz.

amon tobin esther's

Önceki albümlerinde eski plaklardan aldığı ses kayıt örnekleriyle çalışan Tobin, yedinci albümü için elinde hassas mikrofonları sokağa çıkıp, kükreyen aslanlardan, fare yiyen kedilere, banyoda şarkı söyleyen komşulardan, çimen yiyen karıncalara kadar sıradışı sesleri kaydetmeye başlamış. Saha kayıtları dışında Kronos Quartet, Stefan Schneider ve Sarah Pagé’i de kayıt stüdyosunda misafir etmiş. 1940’lı yıllarda Pierre Schaffer’in ilk makalelerini yazdığı somut müziğin izinden giden Tobin, aklında neler olduğunu şöyle açıklıyor:

Saha kaydı yapmak yeni bir şey değil. Ses kayıt örneklerinin farklı şekillerde kurgulanmaya başlandığı ilk günlerden beri saha kayıtları kullanıldığından geleneksel bir kaynaktır. Aslında ben bu albümle ‘eski usül’ çalışmış oldum. Öte yandan, sadece ses tasarımıyla yapılan müzikler ile insanları kıpırdatmak için yazılan müzikler arasında hep bir ayrım olduğunu görüyordum. Ses tasarımı alanında yüksek akademik çalışmalarla özdeşmiş teknikleri ve malzemeleri kullanarak ‘melodiler’ yaratmak işin meydan okuyucu kısmıydı. Ne kadar başarılı olduğumu bilmiyorum ama sonuçta amaç buydu.

Tobin ISAM’da da ampül ve sandalyelerden elde ettiği sesleri kullanıyordu, daha önce yayımladığımız ISAM yazısında seslerin yapılış sürecine dair harika bir video da var. Esther’s videosunun yapılışını ise aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz:

Send this to a friend