1990’lı yılların başlarında San Francisco’daki grafiti akımı sırasında kendini göstermeye başlayan Barry McGee, nam-ı diğer Twist, bugün artık Kaliforniya’dan Londra’ya kadar dünyanın önemli müzelerinde sergiler açan bir sanatçı. Kameraları sevmeyen bir hali, pek bir şeyi kafaya takmadan durmadan üreten bir yapısı var. Zaten şehir insanının sıkıntılarına gönderme yapan duvar resimlerine, göz alıcı desenlerden oluşan yerleştirmelerine bakınca, çok çalışkan ve sabırlı olduğunu anlamak zor değil.

Barry-McGee-Duvar-New-York

Yukarıdaki grafiti New York’ta, yerinde incelemek için: Artobserved.com.

Barry Mcgee 10

Bu bombeli yerleştirmeyi ise San Francisco Modern Sanat Müzesi’ndeki bir sergi için hazırlamış Barry McGee. CreativeLivesın hazırladığı video yapılış sürecine dair genel bir fikir veriyor. McGee’nin sanatı hakkında konuştuğu ender videolardan biri, altyazı yok ama görüntüler de güzel!

Sokaklardaki çalışmalarıyla yirmi yıl boyunca şanını devam ettiren McGee, son yıllarda müzelerde de yer almaya başlamış. Araba mezarlıklarındaki hurdaları kullanarak, tren garlarından topladığı boş içki şişelerinin üzerine evsiz sahiplerinin suratlarını çizerek, yine şehir hayatının buruşturup bir kenara attıklarını konu edinmiş.

1990’lı yıllarda başlayan D.I.Y. (kendin yap) akımına dahil olan sanatçıların kariyerlerini ve eserlerini anlatan 2008 yapımı belgesel film Beautiful Losers‘ı aşağıda izleyebilirsiniz. Kaykaydan, grafitiye ve punk rock ile hip-hop gibi altkültür müziklerine uzanan bu belgeselde McGee dışında Thomas Campbell, Cheryl Dunn, Shepard Fairey, Harmony Korine, Geoff McFetridge, Margaret Kilgallen, Mike Mills, Steven “Espo” Powers, Aaron Rose, Ed Templeton ve Deanna Templeton yer alıyor. Filmdeki söyleşiler aynı zamanda bir kitapta toplanmış.

Send this to a friend