Avusturyalı dalgıç ve profesyonel fotoğrafçı Andreas Franke, önce Kaliforniya, Key-West’te bulunan Vandenberg gemisinin enkazını fotoğraflamış. Daha sonra bunlara dijital ortamda çamaşır asan bir kadın, içki koyan bir barmen, elinde kepçeyle kelebek yerine balık yakalayacak gibi duran küçük kız gibi figürler ekleyerek, batık gemiyi tekrar insanlarla bir araya getirmiş. Yakın bir zamanda da, başka dalgıçların da yardımıyla aynı geminin enkazında 12 fotoğraftan oluşan bir sergi açtı: Vandenberg: Life Below the Surface.

Plastik camla kaplanmış ve su sızdırmaması için paslanmaz çelik çerçevesi silikonla yapıştırılmış bu 12 devasa fotoğraf, enkazın sancak tarafına kuvvetli mıknatıslarla tutturulmuş. Böylece sergi kaldırılırken gemide hasar bırakmaması sağlanmış. Aslında serginin açıldığı Vandenberg gemisi de başlı başlına ilginç. Zira gemi “dünyanın bilerek batırılan en büyük ikinci gemisi” unvanına sahip. En aşağıda batırılışının resimleri de var. Bu sergi hakkında daha çok bilgi edinmek için en aşağıdaki videoya veya Franke’nin sitesine de bakabilirsiniz.

Fotoğraflarımla yanılsamalar yaratan dünyalar inşa etmeye çalışıyorum. Her şeye başka bir açıdan bakmayı seviyorum ve yeni bakış açıları yaratmaya çalışıyorum. Bu nedenle batık bir geminin resimlerini çekmek ve onu, hikâyeleri olan bu görüntülerle doldurarak tekrar hayata döndürmek benim hep ilgimi çekmişti. Vandenberg enkazını görmek için dalınca da mükemmel sahneyi sonunda buldum ve fikrimi gerçekleştirmem için karşımda duran son engel de böylelikle kalkmış oldu.

Send this to a friend