Hareket ve görüntü üzerine yaklaşık yirmi yıldır araştırmalar yapan tasarımcı ve dijital medya sanatçısı Tobias Gremmler, Hong Kong’da düzenlenecek bir Kung Fu sergisi için hazırladığı videoda, bin beş yüz yıllık Kung Fu öğretisi ile yoğrulmuş beden hareketlerinin büyüleyici akıcılığını görselleştiriyor. Eylül ayında sergilenecek olan çalışma sırasıyla zaman, hız, mekân ve biçimi irdeleyen dört bölümden oluşuyor.

Bu projeye çalışırken hareketin dinamiği ve Kung Fu felsefesinden ilham aldım. Görünmeyeni görselleştirmek her zaman çok çekicidir ve hareket görselleştirmeleri dijital dönem öncesinde de ışık, fotoğraf, kostüm veya resimle yaratılagelmiştir.

Grids for the Dynamic ImageTobias Gremmler 2003 yılında Tanya Diezmann’la birlikte yayınladıkları Grids for the Dynamic Image kitabıyla dijital performans alanında birçok yeniliğe öncü olmuştu. Hareketli görüntüyü düzene sokmak amacıyla grid sistemlerinin kapsamlı bir incelemesi olarak nitelendirilen kitap, tasarımcılar için çok değerli bir referans kitabı haline geldi. Geçtiğimiz on yıllık dönemde performans sanatlarının dijital ekranla buluşmasında önemli bir rol oynadı. Sanatçının iki kitabı daha bulunuyor: Dijital ağlar, yapay zekâ ve biyonik hayat üzerine 150 illüstrasyonun yer aldığı cyberBionic: Design und Evolution digitaler Welten (Almanca) ve modern dijital yaratım süreçlerinin anlatıldığı Creative Education and Dynamic Media.

Fotoğraf tarihinde hareketli görüntü hakkında yapılan ilginç çalışmalar için Duchamp’ın Merdiveni Marey’in Pelikanları; günümüzden benzer çalışmalar için Sensey’in Kudreti: Görüntüde Zaman Kayması ve Hareketi Yakalayan Fotoğraflar başlıklı yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Send this to a friend