Fransız sanatçı Mademoiselle Maurice, Japonya’da yaygın olarak bilinen 1000 origami turna efsanesinden yola çıkarak, yüzlerce origamiden oluşan renkli yerleştirmeler hazırlamış. Paris ve Hong Kong’da sergilediği çalışmalar, gökkuşağı renkleriyle esnek ancak uyumlu bir düzen hayal ederken, sokaktan geçenlere de iyimserlik aşılıyor.

Mayıs 2012’de Paris’te sergilediği çalışmaları:

Japon kültüründe turnaların bin yıl yaşadığına yönelik eski inanç, kağıttan bin adet turna yapan kişinin, daha sonra turna tarafından bir dilek hakkı ile ödüllendirileceği efsanesini doğurmuş. Bazı inançlara göre bir dilek hakkı yerine, sonsuz şans getiriyormuş bin origami turna yapmak. İkinci Dünya Savaşı’nda Hiroşima’ya atılan atom bombası nedeniyle kanser olan on iki yaşındaki Sakado Sasaki ise, 1000 origami turna efsanesini duyduktan sonra iyileşmeyi dileyerek kağıttan turna yapmaya başlamış. Bir rivateye göre 644 origami yapabilmiş ölmeden önce, diğerine göre ise bin turnayı tamamlamış, ancak dileğinin gerçekleşmediğini gördükten sonra ölmüş.

Sakado’nun acı hikâyesi zaman içinde yayılmış ve Japonya’nın her köşesinden, çocuklar onun anısına origami turnalar yapıp Hiroşima’ya göndermeye başlamış. Sadako Sasaki‘nin zaman içinde bir barış sembolü haline gelmesiyle, onun adına bir anıt dikilerek altına “Bu bizim dünyada barış sağlanması için haykırışımız, duamızdır”, yazılmış. Sadako’ya güç veren origami turnalar, günümüzde de Japonların iyi dileklerini göstermek için birbirlerine almayı en çok tercih ettiği hediyeler arasındaymış.

Fransız sanatçı Mademoiselle Maurice de Sadako’nun hikâyesinden etkilenerek, dünyanın her köşesindeki şiddet kurbanları adına bu renkli yerleştirmeleri hazırlamış. Böylesi karanlık ve zor bir konuyu neden gökkuşağı renklerinden oluşan geometrik, ancak uçucu desenlerle ele aldığı sorusunu ise, Maurice Harald Zindler’den yaptığı bir alıntıyla açıklıyor:

Eylemin iyimserliği, zihnin kötümserliğinden iyidir.

Temmuz 2012’de Hong Kong ve Vietnam’da sergilediği çalışamalar:

Mademoiselle Maurice’i iş başında izlemek isterseniz:

Send this to a friend