Ankaralı video sanatçısı Özgür Can Alkan ile Gezi’nin gaz maskeli dervişi Ziya Azazi‘nin işbirliğiyle üretilen kısa film Circle, hayatın doğum, yaşam ve ölümden oluşan kaçınılmaz döngüsünü konu ediniyor. Azazi’nin dönüş hareketini temel alan dans koreografisinin, kurgu yöntemleriyle zenginleştirilmesi sonucu, son derece estetik ve ifade gücü yüksek bir görsel anlatım ortaya çıkmış.

Beyaz bir daire üzerinde sergilenen kırmızı ile siyahın dansını, tansiyon artırıcı bir müzikle birleştiren Circle, yaşam ve ölüme dair bıçak sırtı duygularda gezdiren heyecan dolu bir dört dakika vadediyor. Film müziğine de imza atan Özgür Can Alkan, proje fikrinin nasıl şekillendiğini şöyle anlatıyor:

Fikrin ortaya çıkışı aslında 5-6 senelik bir süreçti. Filmde dans eden Ziya Azazi ile seneler önce Antalya Balesi’nin Mevlana adlı eserinde karşılaşmıştım. Biz de Şafak’la birlikte bu eserin video projelerini hazırlıyorduk. Ziya’nın dansına bakarsanız, semazenlerin devinimini modernize ettiğini ve kendine ait bir anlatımının olduğunu görürsünüz. Dansından çok etkilendim. Kendisine bu dans biçimini video sanatı ile birleştirilebileceğimi söyledim ve hareketi güçlendirmeye yönelik çeşitli fikirlerden bahsettim.

Bölünme, çoğalma ve tekrar bir olmaya dayanan bir kurgu ile hayat döngüsünü anlatma düşüncesini takip eden sanatçı, proje fikrinin olgunlaşma evresinden ise şöyle bahsediyor:

Ziya’ya bu fikirden [hayat döngüsü] bahsettim ve ona bir örnek gösterebilmek için daha önceki kayıtlarından birini istedim. Görüntüleri incelerken, tam tepeden çekilmiş, Ziya’nın bir dairede dansettiği bir GoPro videosuna rastladım. Sonra her şey rayına oturdu. Çünkü anlatmaya çalıştığım hikâye, daire şekli ve Ziya’nın dönüşü, hepsi birbirini tamamlıyordu. ‘Circle’ ismi buradan geliyor. Buna ‘circle of life’, yani yaşam döngüsü de diyebiliriz.

Kurumakta olan Burdur Gölü’ne dikkat çekmeyi amaçlayan Göle Yas belgeselinin çekimleri sırasında, şans eseri Burdur’da bir araya gelen sanatçılar, bu fırsatı kaçırmayıp, belgesel ekibinin de desteğiyle filmin çekimlerini kısa sürede tamamlamış.

Yapımcılığını Şafak Türkel‘in üstlendiği kısa film birçok uluslararası film festivalinde gösterilmiş ve Kaliforniya Kısa Film Yarışması’ndan “En İyi Deneysel Film”, Boston Türk Film Festivali’nden de “Mansiyon” ödülleriyle geri dönmüş. Film hakkındaki sorularımıza yanıt veren Özgür Can Alkan’a ve yapımda emeği geçen herkese teşekkür ederiz. Filmin daha nice ödüle layık görülmesi dileğiyle.

Send this to a friend