Performans sanatlarının teknoloji ile birleştiği dijital hali eşsiz ürünler vermeye başladı. Chunky Move dans topluluğunun hazırladığı Glow, 2006 yılından beri dünyayı kasıp kavuruyor. Gittiği her ülkede büyük ilgi gören gösteri, sahnedeki dansçının hareketlerini algılayan bir projeksiyon ve ses düzeneğine sahip. Sonuç ise gerçekten göz kamaştırıcı.

Glow’un koreografisi Gideon Obarzanek tarafından hazırlandı. Etkileşimli yazılım ise Frieder Wiess imzasını taşıyor. Wiess geçtiğimiz sene Amber festivaline konuk olmuştu. Amber’da, katılımcı sayısının az olması nedeniyle pek de etkileşimli geçmeyen bir de atölye sundu. Bu atölyede kendi yazdığı ve Glow‘da da kullandığı Kalypso programını tanıttı. Kalypso hareket-ses eşleşmesi yapan, kullanımı oldukça kolay bir program. Kalypso‘nun sunduğu teknoloji, Chunky Move yaratıcılığı ile buluştuğu zaman ortaya Glow gibi etkileyici bir performans çıkıyor.

Son olarak ufak bir not: Frieder Wiess‘ın teknolojisi popüler akımların gözünden de kaçmamış. Kylie Minogue Kalypso ile bir klip çekmiş:

Send this to a friend