Birkaç parçanın ayrı ayrı örülmesiyle bir araya gelir dantel takımları. Can Bora‘nın Dantel projesi de ince ince ördüğümüz hayatımızdan parçalar sunuyor bize. Yaşamımıza ait bu kesitleri ne kadar birleştirebildiğimiz sorusunu da seyirciye bırakıyor.

Mekan Artı ile ortak geliştirdiği projesinde Can Bora, çağdaş dans, video ve sinema sanatını tiyatro sahnesinde bir araya getiren çok disiplinli bir oyun kurgulamış. Sanatçı, gerçeklik-sahtelik, iç-dış, görmek-görünmek ve benlik-ego gibi kavramları sorgulatırken, izleyiciyi yaşamın bir bütün olduğu sanrısından uyandırıp, parçalanmış ve hatta tamamlanmamış kesitleri düşünmeye zorluyor.

Benlik. Yürek. Ego. Beden. Telaffuzu kolay, ama anlamları karışık kelimeler bunlar. Hatta o kadar karışıklar ki, anlamsızlar.

Farklı disiplinleri başarı ile birbirine bağlayan Can Bora, tiyatrodan videoya, Blue Box sistemiyle içinde bulunulan anın gerçekliğiyle oynayarak sinemadan çağdaş dansa hızlı ve kaygan geçişler yapıyor. Bu geçişleri kopuk bulan ve oyunun tamamlanmadığını düşünen seyircilerin olduğunu söylüyor Can Bora. Belki sanat seyiricisi de artık tembelliğe alıştı. Her şeyi hazır paketlenmiş olarak izlemek, ana fikrin oyunun orta yerinde açıkça göründüğü, yan okumalarla zihinlerin zorlanmadığı oyunların peşindeler belki onlar da artık. Oysa bana tam da Frankfurt Okulu düşünürlerini hatırlattı Dantel. Kimi zaman anlaşılmamak için yazan, parça parça yazan, üstelik bilerek tamamlanmayan parçalar yazan düşünürleri…

Çoğu zaman neyin gerçek neyin sahte olduğunu karıştırıyorum. Bazen de uyduruyorum. Gerçeklikten korkuyorum çünkü. Şayet gerçeklik, benim algıladığım haliyle gerçekse topyekün ayvayı yediğimizin kanıtıdır.

Can Bora Dantel projesinde hayatın bütününü parça parça okumaya ve sorgulatmaya çalışıyor. Her bir parçada gösteri sanatlarının farklı bir alanını kullanarak bütünlüğün çoklu tekniğini vurguluyor. Tiyatro eğitimini Fransa’da henüz tamamlayan ve İstabul’da sahneye koyduğu ilk projesi Dantel ile Can Bora‘nın ileride bize anlatmak isteyeceği daha çok şeyi olduğuna inanıyorum.

Nisan ayı biletleri satışa çıkan oyunun aylık gösterim programını ve oyun hakkında detaylı bilgiyi Dantel Project blog sayfasında bulabilirsiniz. Oyundan daha fazla fotoğraf için de Project_Dantel Instagram sayfasına uğramayı unutmayın.

Proje tasarım/metin/koreografi/performans: can bora
Görsel tasarım/animasyon/kurgu: alper akçay
Gerçek zamanlı görüntü/ses tasarım: utku öğüt
Video prodüksiyon: alper akçay ve utku öğüt
Ortak yapım: mekan artı

Send this to a friend