IrmhJ1bUEeI

Nehirleri tahrip edici baraj projelerine karşı korumak için, dünyanın her köşesinden çeşitli doğa derneklerinin ortaklaşa bir şekilde yürüttüğü, Türkiye’den de Doğa Derneği‘nin üyesi olduğu uluslararası bir hareket Damocracy (İng. dam: baraj). Büyük baraj inşaatlarının doğa, insan ve kültür üzerinde bıraktığı telafisi mümkün olmayan zararı tüm dünyaya duyurmak, bu konuda küresel bir farkındalık yaratmak amacıyla bu hareket bünyesinde çekilen bir de kısa belgesel var.

Onlar kalkınmaya engel olduğumuzu söylüyorlar. Oysa biz sadece kültürümüzü korumak istiyoruz. Kalkınma adına topraklarımıza göz dikmiş durumdalar.
– Damocracy belgeselinden bir Amazon kadını

Dünyanın akciğerleri Amazon ormanları ile medeniyetin beşiği Mezapotamya’nın ortak hikâyesini anlatan Damocracy isimli yarım saatlik belgesel, Brezilya’daki Xingu nehrine yapılmak istenen Belo Monte barajı ile Türkiye’de Dicle nehrine yapılmak istenen Ilısu barajı projelerini mercek altına alıyor. On binlerce kişiyi evsiz bırakacak, ekolojik dengeyi sarsan, çeşitli hayvan türlerinin soyunun tükenmesine ve UNESCO’nun on dünya mirası kriterinin dokuzunu karşılayan Hasankeyf gibi nadide kültürel mirasların yok olmasına neden olacak bu projelerin kalıcı zararlarını bizzat yerinde inceleyerek, barajların iddia edildiği gibi “temiz” bir enerji kaynağı olmadığını ortaya koyuyor.

İklim değişikliği, aşırı avcılık ve nükleer enerji gibi konularda otuzun üzerinde belgesel ve televizyon programı çeken Kanadalı çevreci Todd Southgate‘in elinden çıkan belgesel, meselenin neden sadece bir baraj meselesi olmadığını, Brezilya ile Türkiye’nin neden aynı çığlıkta birleştiğini tüm yalınlığıyla gözler önüne sererken, gelecek nesillere nasıl bir dünya bırakmak istediğimizi de sorgulatıyor.

Damocracy hareketi Türkiye’den Doğa Derneği olmak üzere, Amazon WatchInternational RiversRiverWatchGota D’água (Drop of Water) MovementInstituto Socioambiental (ISA) ve Movimento Xingu Vivo para Sempre (MXVPS) gibi derneklerden oluşuyor ve barajların yarattığı tahribatın gözardı edilmemesi için çalışan diğer grupların katılımına da açıklar.

Kuruluşlarından itibaren Right to Water Campaign Turkey (Su Hakkı Kampanyası)Root ForceContemporary Visual Arts Society (CVAS)Slow Food Fikir Sahibi Damaklar ConviviumGrand Rapids Institute for Information DemocracyCoordinadora de Afectados por Grandes Embalses y Trasvases (COAGRET), Environmental Concerns (Hindistan) gibi dernek ve kuruluşlar da harekete katılmış.

Send this to a friend