Fransız ses tasarımcısı Fraction, yüz yılı aşkın elektronik müzik geleneğinin son temsilcilerinden biri. Sanatçı son çalışmasında Varèse, Corbusier, Xenakis işbirliği ile 1958 yılında Philips Pavilion‘da sergilenen sıradışı “Elektronik Şiir” performansından ve mimar, tasarımcı Richard Buckminster Fuller‘in jeodezik tasarım teorisinden ilham alarak, günümüz teknolojisiyle bu efsanelere selam gönderiyor. Montreal’deki the Society for Arts and Technology enstitüsünün, farklı teknolojileri birleştiren görsel-işitsel performansların icrası için özel olarak tasarlanan Satosphere binasında gerçekleştirilen performansta, tam 157 adet hoparlör kullanılmış. Mekân aynı zamanda 360 derece görüntü yansıtma özelliğine sahip. Satosphere’in gelişmiş teknolojisiyle Fraction’ın müzikal becerileri birleşince ortaya muhteşem bir performans çıkmış.

Satosphere

Entropi Yunanca kökenli, dönüşüm anlamına gelen bir sözcük. Fizikte kullanılan anlamıyla bir sistemdeki rasgeleliği ve düzensizliği ifade ediyor. Termodinamiğin ikinci yasasına göre, her dönüşüm, düzensizlikte önlenemez bir artışa neden olur ve söz konusu düzensizlik entropi ile ölçülür. Bilimle sanatın yan yana yürüdüğü bir geleneği temsil eden Fraction, bilimsel düşüncenin kavramlarını sanatsal bir yaklaşımla kullanarak, izleyicileri sarmalayan bir düzensizlik içine davet ediyor.

Entropia izleyiciye ilerleme kavramıyla arasında nasıl bir ilişki olduğunu soruyor ve uzlaşmacı olmayan bir görsel-işitsel evren yaratarak ‘kaçınılmaz kaos’ düşüncesinin sınırlarını keşfe çıkıyor.

Fraction gösteri için Spat ve Iannix isimli iki yazılım kullanmış. Spat, seslerin mekân içerisinde üç boyutlu bir şekilde yayılmasını sağlayan bir yazılım. Iannix ise görsel arayüzü olan bir ses sıralayıcısı (sequencer). Bu yazılımlar aracılığıyla sanatçı sesleri ve görsel öğeleri tam zamanlı kontrol edebiliyor ve her öğeyi birbiri ile etkileşime sokabiliyor. Entropia’nın teknik altyapısı hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz, IRCAM forum sayfasında yer alan açıklamalara göz atabilir, performans videosunu en yukarıda izleyebilirsiniz.

Send this to a friend