İnsanlık bir yandan çeşitli sanatsal veya bilimsel araçlarla geleceği hayal etmeye, öngörmeye çalışırken, diğer yandan da tarih boyunca giderek artan bir hızla biriken bilgileri kataloglamak, kategorilere ayırarak daha kolay ve hızlı anlaşılmalarını sağlamak için muazzam çabalar göstererek sayısız zaman çizelgeleri, haritalar ve rehberler hazırlamıştır.

“Geçmişte Anlatılan Gelecek” isimli çalışma da, internetin sağladığı imkânlarla ortaya çıkan, ünlü edebiyat eserlerinin geleceği nasıl hayal ettiğini ortaya koyan bir görselleştirme. Çok sevdiğimiz Brainpickings sitesinin kurucusu Maria Popova, bir gün sosyal medya üzerinden Jane Hu’nun hazırladığı “Gelecek Olayları Anlatan Bir Zaman Çizelgesi” yazısını paylaşır. 2017’den 802.701 yılına kadar roman, öykü ve çizgi romanlarda geleceğin nasıl hayal edildiğini alıntılarla birlikte listeleyen bu çalışmayı İtalyan grafik tasarımcı Giorgia Lupi görür ve bir İtalyan gazetesi için bu iddialı listeyi görselleştirmeye girişir. Accurat isimli görsel tasarım ekibinin kurucuları arasında yer alan ve daha önce On Usta Ressam isimli çalışmasına yer verdiğimiz Lupi, daha sonra Popova’nın ricası üzerine çalışmasını İngilizceye çevirir.

Yüksek çözünürlüklü incelemek için tıklayınız.

Philip K. Dick’in 1968 yılında yazdığı, Blade Runner filmine de hayat veren kült bilimkurgu romanı Android’ler Elektrikli Koyun Düşler mi? kitabı; 2001:Bir Uzay Destanı‘nın yazarı Sör Arthur C. Clarke’ın Rama Bahçesi ve Çocukluğun Sonu kitapları; William Gibson’ın Neuromancer‘ı; Aldous Huxley’in Cesur Yeni Dünya‘sı gibi böylesi bir derlemede olmasını mutlaka bekleyeceğimiz kitapların yanı sıra, seçkide Suzanne Collins’in 2008’de yayımlanan Açlık Oyunları üçlemesi gibi yakın geçmişte popülerlik kazanmış kitaplar da yer alıyor. Böylesi çalışmaları incelemenin en güzel yanlarından biri de elbette yeni kitaplar keşfetmek. Charlie Jane Anders’ın 2011’de yazdığı Six Months Three Days kitabı ilginç alıntısıyla bizim için eğlenceli bir keşif oldu:

Nobel Barış Ödülü’nü kazanan Lady Gaga, sivil itaatsizlikten tutuklandı (2027).

Görselleştirmenin yatay ekseni, eserlerde geçen olayları 2012’den başlayarak tarihe göre sıralıyor. Y ekseni ise eserlerin basıldığı yılı gösteriyor. Görselleştirmenin alt bölümünde de kısaltılmış alıntılar yer alıyor.

Çalışmamıza birkaç katman daha eklemek istedik:

  • Olayların türü (sosyal mi, bilimsel mi, teknolojik veya politik mi?)
  • Eserin (kitabın, öykünün) türü
  • Anlatılan olayın duygusu (olumlu mu, olumsuz mu veya nötr mü?)

Son olarak iyi bir haber verelim, 802.701 yılında dünya hâlâ yerli yerinde duruyor olacak!

Kaynak: Brainpickings

Not: Bu yazıya dikkatimizi çeken Murat Gülsoy‘a teşekkürlerimizle!

Send this to a friend