Müzelerde, sergi alanında yer alan “Eserlere lütfen dokunmayınız” uyarı cümlesini hepimiz okumuşuzdur. Prado Müzesi’nde bu ay açılan Prado’ya Dokunmak sergisiyse, “Lütfen bu esere dokunun” diyerek geleneksel sergilerden ayrılıyor ve ziyaretçilerin eserlerle farklı türden bir ilişki kurulmasını sağlıyor.

Touching the Prado isimli bu sergi, İspanya’nın Madrid şehrinde görme engelli insanların sanat eserlerini hissetmeleri için hazırlanmış. Üç boyutlu olarak hazırlanan tablolar ünlü sanatçıların orijinal eserlerinden birebir kopyalanmış. Serginin küratörü Pérez Suescun’a göre, bu çalışma ilk üç boyutlu eser projesi olmasa da, renk ve dokuyu birleştiren yaklaşımıyla öncekilerden ayrılıyor.

Fotoğraf: Pablo Blazquez Dominguez/Getty Images

İspanyol görme engelli derneği olan ONCE ile birlikte hazırlanan Prado’ya Dokunmak sergisi için, ilk olarak ünlü sanatçıların dokunularak hissedilmeye yatkın eserleri seçilmiş ve sonrasında tablolar üç boyutlu olarak hazırlanmış. Sergide Francisco Goya, Diego Velazquez, Leonardo Da Vinci ve El Greco gibi birçok ünlü ressamın en meşhur tablolarını hissedebiliyorsunuz.

Sergi, tabloları sadece hissederek gezmek isteyen, görme engelli olmayan insanlara da açık. Tek yapmaları gereken sergiyi gezerken müze görevlilerinin verdiği, görmeyi engelleyen gözlüğü takmak ve dokunarak tabloları hissetmek.

Fotoğraf: Pablo Blazquez Dominguez/Getty Images

Fotoğraf: Pablo Blazquez Dominguez/Getty Images

Kaynak: npr.org

Send this to a friend