Elektrik kesintilerinin en eğlenceli oyunudur aslında. Mum ışığında elleri oynatarak duvarda farkı şekiller yaratılır ve onları konuşturarak vakit geçirilir. Gölgeler sıkıntı dolu anları en basit yoldan eğlenceye dönüştürmenin aracı haline gelir. Daha önce paylaştığımız Çerçöpten Heykeller yazısında, lego parçalarıyla elde ettiği insan silüetlerine yer verdiğimiz  Japon sanatçı Kumi Yamashita, gölgeleri sanat aracı olarak kullanmaya devam ediyor. Sanatçının eserleri arasında geniş bir yer tutan Işık ve Gölge serisinden Parçalar da gölgeleri insan profillerine dönüştürdüğü bir çalışma.

Parçalar, 2008 yılında seyahat ederken tanıştığım, farklı geçmiş ve etnik kökenlere sahip 40 New Mexico vatandaşının gölgeli reçine seramik profillerinden oluşuyor. İsimleri hiçbir zaman tarih kitaplarında ya da müzelerinde yer alamayacak ama kesinlikle şehri, ülkeyi ve devleti zenginleştiren bu insanlar için hem vasiyet hem de kutlama.

Sanatçının tek bir ışık kaynağı vasıtasıyla reçine parçalardan yarattığı gölgeler Santa Fe Tarih Müzesi’nin sürekli koleksiyonunda yer alıyor.

Send this to a friend