HARABİYETİN ZARAFETİ: ENKİ BİLAL

Enki Bilal 1951 Belgrad doğumlu, 10 yaşından itibaren Fransa’da yaşayan göçmen bir ruh. Ruhu nasıl belli bir yere ait değilse, sanatı da tek bir türe ait değil. Kabaca bilimkurgu çizgi roman sanatçısı olarak tanımlansa da Enki Bilal “türler arasında gezinen, gelecekte geçen hikâyeler anlatan, bugünle didişen, endişe ve öngörüleriyle harmanladığı tahayyüllerini resmeden biri” (Cantek 2009, s. 9).

Otoportre

Walter Benjamin’in tarih meleğini hatırlatan Bilal, “hem geçmişe hem bugüne geri dönmek için gelecekten geçiyorum” diyor. Sanatçının biyografisi hakkında geniş bilgi almak için kendi internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Romeo ve Julliette

Mart 2009’da Yapı Kredi Sermet Çifter Salonu’nda açılan, sanatçının çizimleri ve objelerinin yer aldığı sergi ile “Enki Bilal İstanbul’da”ydı. Sergi kapsamında İstanbul’u ziyaret eden sanatçı ile yaptığı söyleşiye sosyolog Nazlı Ökten tek bir kelime ile başlıyor: harabiyet.

Bu benim için olumsuz bir kelime değil, geçmiş, tarih ve hafızanın işareti olmak anlamında biraz olumlu. Harap bir anıt, yaşamış bir anıttır, yani bir tür hayat, bir zenginlik mevhumu var burada. Harabiyet, sonun başlangıcı olarak, son aşamaya gelmiş bir şey gibi görülse bile zaman içinde harabiyetin bir tür zarafeti olabileceğini düşünüyorum. Harabiyetin vadesi, sanırım bu sadece Belgrad’ın değil Balkanlar’ın durumu bu, bitmiş bir şeyi değil de, yeniden başlama potansiyeli olanı gösterir. Çünkü harabiyet, geçici bir haldir; ama zamanda asılı kalmış gibi. (Enki Bilal Söyleşisinden)

Çizgi romanlarının yanı sıra Enki Bilal sinemacı kimliği ile de tanınıyor ve Bunker Palaca Hôtel (1989), Tykho Moon (1996) ve Immortel (ad vitam) (2004) isimli yönetmenliğini yaptığı üç sinema filmi bulunuyor. Öyle ki, sinemanın popüler kültürde yayılma hızı daha fazla olduğu için birçok izleyici Enki Bilal’in çizgi romanları olduğunu sonradan fark etmiştir.

Berlin Duvarı

Enki Bilal’i atölyesinde ziyaret edip, çizgileriyle tanışmak ve  çizimlerine yakından bakmak için, Le Sommeil Du Monstre kitabı çıkmadan önce, kitapta yer alan illüstrasyonları ilk kez paylaştığı videoyu izleyebilirsiniz.

Send this to a friend