Japonya’da kültürün ve şehir yaşamının altın çağı olarak anılan Genroku Devri’nde (1688-1703) ortaya çıkan Ukiyo-e (Geçici Dünyadan Resimler), Japon resim sanatı dendiğinde akla gelen belki de ilk türdür. Fransız izlenimcileri de etkilemiş olan Ukiyo-e (Bkz. Van Gogh’un “Père Tanguy’un Portresi” ve “Fahişe“ tabloları), ismini Budizm’de dünyanın geçiciliğini vurgulayan ukiyo gibi bir kelimeden alır. Fakat bu tür, Lale Devri dendiğinde aklımıza düşen pek çok sıfatı kendisine aktarabileceğimiz bir dönemde serpildiğinden, Genroku Devri’nin hedonist dünya görüşünü ve yaşama sevincini yansıtan bir kimlik kazanır.

Bugünse, dönemin sanat ve eğlence yaşamını olduğu kadar gündelik hayatını da yansıtan yüzlerce yıllık ahşap baskı ve çizimler, modern bir görünümle karşımızda. Japon video sanatçısı ve animatör Segawa Atsuki, çoğunluğu Katsushika Hokusai’ın “36 Fuji Dağı Manzarası” serisine ait olan birçok gözde tahta baskı ve resme hareket kazandırarak onları birer gif haline getirmiş.

Atsuki bununla da kalmayarak geleneksel Japon hayat tarzına yüksek hızlı trenleri, Ufo’ları ve ışın kılıçlarını dahil etmiş (GIF boyutları nedeniyle sayfa normalden biraz daha yavaş yüklenebilir):

GIF
GIF
GIF
GIF

Ukiyo-e türüne yabancı olanların dahi mutlaka göz aşinalığı olan Hokusai’ya ait “Kanagawa’nın Büyük Dalgaları” da Atsuki’nin elinde büyüleyici sıfatını kazanan resimlerden:

Hyperallergic’e röportaj veren sanatçı Japon resimlerine yönelmesinin nedenini şöyle açıklıyor:

Ukiyo-e ağaç baskıları, özellikle de Hokusai Katsushika’nınkiler, belirgin çizgilere sahip olduğundan rahatlıkla animasyona dönüştürülebiliyor. Realizm etkisindeki Batı resminden örnekler canlandırmayı denedim, ama çizgiler net olmadığı için başarısız oldum.

GIF
GIF
GIF
GIF

Ukiyo-e’nin tarihsel gelişimine göz atmak için buraya, ilgili bir başka yaratıcı projeyle karşılaşmak isterseniz de, video oyunlarını birer Ukiyo-e’ye dönüştüren şu siteye göz atabilirsiniz.

Send this to a friend