Her şehir farklı hisler uyandırır insanda. Bazen mimari yapılardır öne çıkan, bazen de şehrin atmosferinin yarattığı duygular. Seylan Kandak ziyaret ettiği şehirlerin kendisinde bıraktığı hisleri kolajladığı panoramik görüntülerle, aslında hiç var olmayan şehirleri fotoğraflıyor.

İstanbul

Her durakta farklı bir şehir, doğanın üzerindeki insan eli, eski-yeni yapılar ve aralarında gizlenmiş insanlar. Bir yolculuk bu, biteceği yer belli olmayan. – Alev Araslı, Sergi Kataloğu

Barselona

Kyoto

Türkiye’de ilk kişisel sergisini geçtiğimiz yıl Ekavart Gallery’de açan fotoğraf sanatçısı Seylan Kandak‘ın Seyahatler & Placebo: İstanbul ve Kentler başlıklı sergisi hayali şehirlerin panoramik fotoğraflarını içeriyor. İstanbul’da başlayan ve Venedik, Amsterdam, Tokyo ve New York gibi şehirleri içeren yolculuk, mimari yapıları, kent insanlarını ve onların duygularını sunuyor.

İzleyicinin algısından çıkacağı bir yolculuk bu.

Sanatçının izleyicinin algısıyla oynamayı hedeflediği bu sergi, yolculuk sırasında çekilen fotoğraflar, görülen detaylar ve dokunulan taşların zihinlere tam olarak sindirilip sindirilmediğini soruyor: “O mekanda olunmuş mu gerçekten?”

İstanbul’dan birçok kez yola çıkıyor ama dönüp dolaşıp yine geri geliyor. İstanbul ve kentler, eski-yeni ilişkisini kendi algısı üzerinden tartışmaya açarken yapay fonlarla Placebo’yu size hatırlatıyor.

Venedik

Marakeş

1981 İstanbul doğumlu Seylan Kandak 2000 yılında Saint-Joseph Fransız Lisesi’nden mezun olduktan sonra, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf bölümünü 2004 yılında birincilikle bitirdi. Deneysel fotoğraf ve fotoğrafta kübizm teknikleri üzerine okul yıllarında çalışmaya başlayan sanatçı, yüksek lisans eğitimini 2007 yılında  Paris 8 (Saint-Denis) Üniversitesi, Fotoğraf ve Mutlimedya bölümünde tamamladı. Yaşamını halen Paris’te sürdürmekte ve fragmenter fotoğraf alanında sergi projeleri üretmektedir.

Sanatçının farklı temalarda fotoğraflarından oluşan geniş portfolyosuna ve Seyahatler & Placebo: İstanbul ve Kentler başlıklı sergide yer alan eserlerine, sergi kataloğu ile birlikte kendi internet sitesinden ulaşabilirsiniz.
Seylan Kandak’ın “Seyahatler & Placebo: İstanbul ve Kentler” sergisinin açılışından görüntüleri ve sergi projesini anlattığı röportajı aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

* Fotoğraflar sanatçının izniyle kullanılmıştır.

Send this to a friend