HOUDINI’NİN ÜNLÜ KAÇIŞ NUMARALARI

Budapeşte doğumlu Harry Houdini’nin (1874-1926) ailesi, o daha çocukken ABD’ye göç eder. Sihirbazlığı meslek edindikten sonra esas ismi olan Erik Weisz’i değiştirerek Harry Houdini’yi sahne ismi olarak seçer. 1900’lü yılların başında ustalaştığı kaçış performanslarıyla ABD’de dikkat çekmeye başlar ve daha sonra bir tura çıkarak şöhretini Avrupa’ya taşır. Avrupa’da kendini polislere kelepçeleten ve her seferinde de kaçmakta başarılı olan Houdini, ABD’ye döndüğünde gösterilerinin çıtasını daha da yükseltir. Zincirlerle, iplerle sandalyelere bağlanır, gökdelenlerin tepesinden deli gömleğiyle baş aşağı sarkıtılır, elleri ayakları kelepçeli bir şekilde içine kilitlendiği sandık, daha hızlı batması için eklenen ağırlıklarla denize atılır, canlı canlı gömülür ve su tanklarına kilitlenir; hepsinden de kaçmayı başararak bugün bildiğimiz efsaneye dönüşür.

houdini

Gittiği her yeni şehirde, Houdini yerel polislere her türlü kelepçeden kurtulabileceğine dair meydan okurdu. Kilitlerden hızlıca kurtulan Houdini böylece gösterilerinin reklamını da yapmış olurdu. Kurtulamayacağı bir kelepçe getirene 100 dolar vereceğini söylerdi, bu iddiayı da hiç bir zaman kaybetmedi.

1920 civarında çekilen videoda, Houdini’nin iplerle bağlandığı sandalyeden nasıl kurtulduğunu izleyebilirsiniz. 1918 tarihli Ladies’ Home Journal illüstrasyonda da Houdini nasıl kaçtığını anlatıyor.

1. Daha önce tanışmış olduğum denizci gençler, beni sandalyeye bağlarken çok eğlendiler. İçlerinden biri dahi giydiğim ayakkabılara dikkat etmedi. 2. Kendimi sandalyeyle birlikte yere devirdikten sonra, Congress-Gaitor ayakkabımdan ayaklarımı çıkarabildim. 3. İki ayağımı da ayakkabıdan çıkardıktan sonra kendimi iplerden kurtarmam zor olmadı. 4. İplerin hepsi gevşeyip düştü ve 54 saniye içinde özgür kaldım.

1. Daha önce tanışmış olduğum denizci gençler, beni sandalyeye bağlarken çok eğlendiler. İçlerinden biri dahi giydiğim ayakkabılara dikkat etmedi.
2. Kendimi sandalyeyle birlikte yere devirdikten sonra, Congress-Gaitor ayakkabımdan ayaklarımı çıkarabildim.
3. İki ayağımı da ayakkabıdan çıkardıktan sonra kendimi iplerden kurtarmam zor olmadı.
4. İplerin hepsi gevşeyip düştü ve 54 saniye içinde özgür kaldım.

Aşağıda Houdini’nin en sık tekrarladığı numaralardan birini izleyebilirsiniz: Deli gömleği giymiş bir şekilde ayaklarından bağlanarak binaların tepesinden aşağıya sarkıtılmak (ve trafiği felç etmek)

1919 yapımı Korkunç Oyun (The Grim Game) filminin çok ses getiren planör sahnesi:

Houdini’nin uzun metraj filmlerinden üçü günümüze kadar ulaşmış. Filmler Houdini’nin bir kaçış sanatçısı, dublör ve illüzyonist olarak sahip olduğu becerileri sergilemek üzerine kurulu.

Terror Island, 1920

http://www.youtube.com/watch?v=11klARGNUoI

The Man From Beyond, 1922

http://www.youtube.com/watch?v=_jhSrti5A_M

Haldane of the Secret Service, 1922

Houdini’nin hayatından kesitler içeren bir mini belgesel:

Houdini’nin 1922 tarihli tanıtım broşürü:

Son olarak yeni başlayan Houdini mini dizisinin fragmanı, başrolde Adrian Brody:

Send this to a friend