Görünüş her şey değildir. İnanın, ben bir modelim.

İdeal güzelliğin sembolü, dilsiz, baştan çıkarıcı tanrıçalar yüzyıllarca hayal edildi; geçen yüzyılda ise paketlenip kapak güzeli olarak raflara dizildi. Bilgisayar hileleriyle mükemmelleştirildiğini, aslında gerçek olmadığını bilsek de kayıtsız kalamıyoruz bu ideal güzelliğe. Hele yaz mevsimi yaklaşırken, milyar dolarlık endüstriler yüz binlerce farklı çeşit ürün sunuyor onlara benzeyelim diye. Google kendiliğinden Photoshop yapan bir gözlük geliştirmedikçe gerçekleşmesi mümkün olmayan bu duanın peşinde milyonlarca kadın helak oluyor. Bu kadınlardan biri de dergilerde, gazetelerde, reklam panolarında güzelliğiyle herkesi kendine hayran bırakan kapak güzellerinden biri, Cameron Rusell. On beş dakikalık Türkçe altyazısı da bulunan TED konuşmasında, modelliğin hiç anlatılmayan yüzünü ifşa ediyor.

Kamera önünde asla söylemediğimiz…söylemediğim şey şudur: Kendime güvenmiyorum. Güvensizim, çünkü her gün nasıl göründüğümü düşünmek zorundayım. Eğer “Daha ince baldırlara ve daha ışıltılı saçlara sahip olursam, daha mutlu olur muyum?” diye merak ediyorsanız gidin bir grup modelle konuşun, çünkü onlar en zayıf baldırlara, en ışıltılı saçlara ve en klas kıyafetlere sahip, ama muhtemelen bu gezegende fiziksel görünüşleri hakkında kendilerini en çok güvensiz hisseden kadınlar da onlar.

1

4

Bunlar benim fotoğraflarım değil, bunlar birer kurgu. Bu kurgu bir grup profesyonel tarafından inşa ediliyor: saç stilistleri, makyaj sanatçıları, fotoğrafçılar, stilistler, asistanlar ordusu, ayrıca çekim öncesi ve çekim sonrası çalışanlar. Bunu onlar yaratıyor. Bu kişi ben değilim.

5

6

Bu konuşma için araştırma yaparken Birleşik Devletler’de 13 yaşındaki kızların yüzde 53’ünün bedenini sevmediğini ve bu oranın 17 yaşına geldiklerinde yüzde 78’e yükseldiğini öğrendim.

Siz siz olun, bu yaz var olmayan bir güzelliğe sahip değilim diye canınızı sıkmak yerine, “süpermodeller bile kendinden memnun değil ki” bilgisiyle içinizi ferahlatıp keyfinize bakın. En güzel insan mutlu insandır!

Send this to a friend