Dünyanın en ihtişamlı görüntü eşleme yarışması iMapp, her sene Eylül ayında Bükreş’te düzenleniyor. On binlerce seyircinin doldurduğu Anayasa Meydanı etkileyici bir gösteriye sahne oluyor. Parlamento Sarayı’na yansıtılan görseller birbirinden yetenekli video sanatçıları tarafından hazırlanıyor. Bu yıl Türkiye’yi temsilen yaratıcı medya ajansı Void‘in de katıldığı etkinlikte toplam altı görselleştirme yarıştı. Yarışmada Jüri Ödülü ve Halkın Seçimi olmak üzere iki ödül veriliyor. Bu sene iki ödülü de Macaristan temsilcisi Limelight ekibi Interconnection isimli çalışmasıyla kazandı:

Çalışmamız mikro ve makro dünyaların, iç ve dış evrenlerin, kısacası her şeyin birbiriyle bağlantılı olduğu fikri üzerine kurulu: Mantıksal olanla duygusal olanın, birey ile toplumun, sanat ile izleyicinin, gezegen ile galaksilerin, mimari ile canlandırmanın ilişkisi… Büyük resmi bazen göremesek de, hepimiz kozmik bir ağın bir parçasıyız. İçeride ve dışarıda olanın birbirinden ayrı olduğu düşüncesi, insan zihninin yanlış algısından kaynaklanır; bu da dünyada kafa karışıklığına ve yanlış anlaşılmalara yol açar.

Bir saatlik gösterinin tamamını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz. Sekizinci dakikada İspanya’dan Romera Diseño’nun çalışmasıyla açılan program, Romanya’dan Mindscape Studio’nun projesiyle (14. dk.) devam ediyor. Yarışmaya kazanan Limelight takımından sonra (18. dk.), sahneyi Rus takım Illuminarium3000 devralıyor (24. dk.). Montenegro’lu Filip Roca’nun Dislexia performansını (30. dk.) takiben, yarışmaya Türkiye’den katılan  Void takımının Lines çalışmasını izleyebilirsiniz (35. dk.):

Kaynak: Creators Project

Send this to a friend