Dünyanın en tanınmış sanat eserlerini tek bir çatı altında toplayıp inanılmaz bir çözünürlükle sunan Google Art Project, fırça darbelerine yönelik yeni bir tiryakilik başlatacak gibi görünüyor. “Dünyanın bütün müzelerini internette tek bir müze haline getirmeyi” amaçlayan proje, Google çalışanı Amid Sood’un on sekiz aylık çalışmasının ürünü.

“Neden Google Art Project?” sorusunu Sood “erişilebilirlik” olarak yanıtlıyor. Hindistan’da doğduğu için birçok müzeye erişimi olmayan Sood, seyahat etmeye başladığında gezdiği müzelerden çok şey öğrendiğini fark etmiş. Bu projeyle de teknolojinin nimetlerinden yararlanarak müzeleri herkes için erişilebilir kılmayı arzulamış. Ne de olsa günümüzde ulus aşırı geziler zor zanaat.

Yıldızlı Gece, Van Gogh

Yıldızlı Gece, Van Gogh

Peki, Google Art Project  nedir?

Kısaca, dünyanın önde gelen sanat müzelerindeki binden fazla sanat eserini, olağanüstü detaylarıyla birlikte keşfedebileceğiniz bir internet sitesi. Dilerseniz Sokak Görüşü teknolojisiyle müzenin içinde dolaşabilir, hareketli kat planıyla müzeyi keşfedebilir ve beğendiğiniz bir eserin 10 milyon pikselden oluşan dijital kopyasına bakarak, önünde dursanız göremeyeceğiniz detayları, çatlakları, fırça darbelerini inceleyebilirsiniz. Eser bilgilerinin yer aldığı  paneller ve YouTube’daki ilgili videolar da yardımcı kaynaklar olarak sunulmuş.

Bütün bunların yanı sıra Google Art Project, zengin fakir ayırt etmeden herkesin koleksiyoner olmasını sağlıyor. “Bir Sanat Koleksiyonu Oluştur” (Create an Artwork Collection) özelliği ile beğendiğiniz sanat eserlerini bir araya toplayabiliyorsunuz. Eserler hakkında yorum yapabildiğiniz gibi, bütün bunları arkadaşlarınızla da paylaşabiliyorsunuz. Google hesabınız varsa koleksiyon oluşturmak için yeniden kayıt olmanız da gerekmiyor.

Bu yeni projenin çapı şu şimdilik yeterince geniş değil. Zira hangi sanatçıya ve  eserlere bu projede yer verileceği tamamen müzelerin inisiyatifinde ve eserler hakkındaki tüm bilgi yine müzeler tarafından sağlanıyor. Ancak bugüne kadar projeye aralarında Museum of Modern Art of New York, British National Gallery, Rijksmuseum (Amsterdam) ve Altenationalgalerie (Berlin) gibi ağır topların da bulunduğu 17 müze katıldı. Yakın gelecekte Türkiye’den müzelerin de bu projede yer alacağı konuşuluyor.

Amit Sood, Mart 2011’de TEDTalks’ta yaptığı sunumda Google Art Project’in deneme sürümünü izleyicilerle paylaştı. Yukarıda izleyebileceğiniz konuşmasının Türkçe altyazısı var ve problem yaşarsanız buradan da izleyebilirsiniz.

Bu projeyle ortaya çıkan ilk soru, Google Art Project’in müze gezilerinin ikâmesi olup olamayacağı. Sood’a göre bu proje müze ziyaretlerinin yerini kesinlikle tutamaz ama ona yardımcı olabilir, zenginleştirebilir.

Ancak, sıcacık evinizde, tek bir kuruş ödemeden dünyanın önde gelen müzelerini “gezebiliyorken”, emek harcayıp o eserleri yerinde görmeye gider misiniz? Sonuçta bu projeyle sanat eseri mekânından ve zamanından kopartılıyor, aurasını kaybediyor. Google Art Project ile ilgili bugünlerde aklımıza takılan soru bu. Siz ne dersiniz?

Send this to a friend