JOEL ROBISON’UN ARAYIŞTAKİ İNSANLARI

Stuck In My Own World Kendi Dünyamda Sıkıştım

Kanadalı kavramsal portre fotoğrafçısı Joel Robison, maceraya atılmış ya da kaybolmuş, arayıştaki insanların duygularını çoğunlukla doğal bir ortamda, abartının getirdiği gerçeküstülük ile yansıtıyor. Bir daktilonun tepesine çıkan ya da dünyası başına geçmiş insanlar; uçuşan kitaplar ve fotoğraflar… Başka bir deyişle, gündelik hayatın sıradan nesnelerini zihinsel yolculukların metaforu olarak kurguluyor. Bu gerçeküstü fotoğraflar insanı bazen olduğu yere mıhlarken, bazen de garip masal diyarlarında dolaşmaya çıkarıyor.

İlham kaynağım çoğunlukla etrafımdaki dünya. Onu yeni bir şekilde görselleştirmeye çalışıyorum. Sürekli gördüğümüz bir şeyi yeni bir şeye dönüştürmeyi seviyorum. Beni en çok doğa heyecanlandırıyor diyebilirim. Sıkışıp kaldığımda ya da kendimi yaratıcı hissettiğimde dışarı çıkıp ağaçlara doğru gidebilirim ve bu benim zihinsel ve yaratıcı yenilenmem gibi bir şey. – Joel Robison

Stuck In My Own World Kendi Dünyamda Sıkıştım

Stuck In My Own World
Kendi Dünyamda Sıkıştım

Short stories

Short Stories
Kısa Hikâyeler

Travel Light, Live Light, Spread The Light, Be The Light

Travel Light, Live Light, Spread The Light, Be The Light
Hafif Gezin, Hafif Yaşayın, Işık Yayın, Işık olun

Fotoğrafçı bazı nesneleri ya da duyguları temel alarak fotoğraf serileri oluşturuyor. Kitapları, kahve fincanlarını, yazı yazmayı ve hatta fotoğraf çekmenin kendisini konu edinebiliyor. Fotoğraflarında her türlü gündelik nesneye, alışılagelmiş kullanım özelliklerinin ötesinde yer veriyor. Bazen mimari bir unsur, bazen doğanın bir parçası, bazen de yeni işlevler yüklenen sade bir aksesuar. Her fotoğrafın ortak özelliği, abartının gerçeküstü dünyada yaşam verdiği sade bir güzellik.

Finding focus

Finding Focus
Odak Noktasını Arayış

The beauty of life is to experience yourself.

The beauty of life is to experience yourself.
Hayatın güzelliği kendini yaşamaktır.

Those who live in the past limit their future

Those who live in the past limit their future
Geçmişte yaşayanlar geleceğini kısıtlar

Her zaman yaratıcı bir insandım ve duygularımı farklı araçlarla ifade etmeyi seviyordum. Düşüncelerimi, korkularımı, hayallerimi ve hislerimi fotoğraf makinesiyle ifade etmeye başlamamsa 2009 yılında oldu. Bu ifade biçimi bana devam etmem duygusunu verdi. – Joel Robison

Joel Robison - Bibliophile

Bibliophile
Kitapsever

Joel Robison - Decorating-The-Night

Decorating The Night
Geceyi Süslemek

Joel Robison - Wanderlust

Wanderlust
Seyahat Tutkusu

Fotoğrafçı Joel Robison Facebook sayfasını kişisel bir yolculuğun seyir defteri olarak kullanıyor ve hemen her gün ne yaptığını, neler hissettiğini anlatan fotoğraflar paylaşıyor. Fotoğraflara bir başlık belirlemeyi ve onları kısaca anlatmayı da ihmal etmiyor. Takip edilmesi tavsiye edilir.

Joel Robinson’un hemen hemen tüm fotoğraflarına Flickr sayfasından da ulaşabilirsiniz. Ayrıca Etsy‘de fotoğraflarını satın alabileceğiniz bir dükk ân da mevcut.

Send this to a friend