Dünyayı sanat yoluyla değiştirmeyi dilediği Inside Out Project isimli çalışmasından bu yana hayranlıkla takip ettiğimiz Fransız sokak sanatçısı JR, Berlin’den Şangay’a kadar çeşitli şehirlerde gerçekleştirdiği Şehrin Kırışıklıkları (Wrinkles of the City) projesi için bir haftayı aşkın bir süredir İstanbul’da. Balat, Tarlabaşı ve Mahmutpaşa gibi semtlere giderek, gönüllülerin de yardımıyla büyük boyutlu siyah beyaz portrelerini duvarlara, çatılara, kırık dökük binalara yapıştırıyor ve böylece şehir pervasızca büyürken neleri arkasında bıraktığını bizlere hatırlatıyor.

İstanbul’un Balat semtinin sokaklarında yer alan Şehrin Kırışıklıkları projesi, yaşadıkları şehirlerin tarihsel olaylar, ekonomik büyüme ve sosyokültürel değişimler nedeniyle aldığı yaralara tanıklık etmiş kişilerin hayatlarını keşfederek yirminci yüzyılın bir resmini çiziyor. Projenin amacı, yaşlıların kişisel hikâyelerini sembolik bir şekilde duvarlara taşıyarak, şehir sakinlerinin kırışıklıklarıyla ve önceki nesillerin hikâyeleriyle yüzleşmesini sağlamak.

Tarlabaşı

Yaşlı balıkçı Ali ve sabırlı karısı Şükran, Haliç

JR, Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarından İstanbul’un gündelik hayatına dair kareler de paylaşıyor. Tramvaya asılarak kaçak binen oğlanlar, pencereden sokağı izleyen ikiz kızların yanı sıra, Pazar günü polisler de takılmış radarına. TRT çevirisiyle “İstanbul’da lanet olası bir Pazar” diye paylaştığı bu kareye dair başka bir detay bilmiyoruz. Ancak sonraki günlerde çalışmalarına devam edebildiğini görünce, Brezilya’da polisin dahi giremediği favelalarda çalışmış olan JR’ın, eğer bir sorun yaşanmışsa, İstanbul polisini de aşabildiğine sevindik.

İstanbul’da bir Pazar günü

Balat, Cibali Sokak

Balat, Sancaktar Caddesi

Ali, 23 yıl boyunca çalıştığı ayakkabı fabrikası 15 yıl önce kapanmış

Ali, Mahmutpaşa

Yapım aşamalarından dinamik, ekibin arı çalıştığı ve eğlendiği görüntüler de paylaşıyor JR: jr-istanbul-4

Eski inşaat işçisi, 72 yaşındaki İsmet, 23 Mayıs’ta paylaştığı en son fotoğraf:

JR halen İstanbul’da. Diğer Şehrin Kırışıklıkları projelerinde olduğu gibi, İstanbul’daki çalışmasını da bitirince daha kaliteli görseller ve de burada geçirdiği zamanı anlatan bir video da paylaşacaktır. Merakla bekliyoruz. Şimdilik JR’ın İstanbul’daki çalışmalarını dünya gözüyle görmek isterseniz, eserlerinin işaretlendiği haritaya göz atabilirsiniz.

Send this to a friend