Kadın dediğin en az üç çocuk yapsın, hamile hamile sokaklarda dolanmasın, iş arayıp ülkenin işsizlik oranını yükseltmesin, kocasının gönlünü hoş tutsun, elinin hamuruyla başka işlere karışmasın zihniyeti, güzel ve yalnız ülkemizde baskın olmaya devam ededursun, kadının toplumda görünürlüğünü artırmak amacıyla üretilen yeni projeler internetin özgürleştirici alanında bir bir sıralanıyor. 8 Mart Kadınlar Günü’nde açılışı yapılan yeni bir görünürlük projesi ise Tumblr’da yerini almış:  femalepresseure.tumblr.com

Björk’ün Pitchfork için verdiği bir röportajda, müzik üretiminin mutfağında yer alan kadınların hak ettikleri referansı alamadığını söylüyor, hak ettiklerini alabilmek için mix konsolu önünde fotoğraf çektirmelerini öneriyor. Björk’ün bu sözlerinden hareketle hayata geçirilen femalepresseure.tumblr.com projesi 70 ülkeden 1300’ü aşkın kadın prodüktör, DJ, medya ve elektronik müzik performans sanatçısının iş başında çekilmiş fotoğraflarını bir araya getiriyor.

Hem görsel belleğimize muhteşem bir katkı sağlayacak hem de yepyeni müzikler keşfetmemizi sağlayacak projede, Türkiye’den Ah! Kosmos ve Tuna Pase‘ye yer verilmiş. Sesini duyurmak, üretimleri ile görünür olmak isteyen kadın DJ’lere, prodüktörlere, performans sanatçılarına yönelik bu projede yer almak çok basit. Başvurunuz için gerekenleri bu bağlantıdan öğrenebilirsiniz.

Send this to a friend