Copi, yoğun bir hayatın göbeğinde, oğlu Paste’e doğru yolu göstermeye çalışan bir babadır. Peki doğru yol nedir?

Barcelona’da yaşayan Daniel Martínez Lara ve Rafa Cano Méndez’in yönettiği yedi dakikalık kısa film Alike, bir baba oğul ilişkisinden yola çıkarak modern hayatın insanı olduğu yere mıhlayan tuzaklarını ele alıyor. Hayatın renklerini kaybedince insanın, belki farkında bile olmadan, nasıl da günden güne köreldiğini hatırlatan, coşku ve mutluluğun nasıl yeniden kazanılabileceği üzerine düşünen diyalogsuz kısa filmde, anlatım aracı olarak renkler önemli bir rol oynuyor.

Çocukların insanın dünyasını alt üst ettiğini söyleyen yönetmenler, kısa filmin senaryosunu yazarken kendi babalık deneyimlerinden ilham almışlar. “Baba olduktan sonra, çocuğunuz için neyin iyi olup, neyin olmadığını çok sık düşünmeniz gerekiyor. Bu kısa filmle, bu konudaki düşüncelerimizi yansıttık.” diyor Martínez Lara.

Daniel Martínez Lara, İspanya’nın önde gelen animasyon sanatçıları arasında sayılıyor. Kendisi ayrıca İspanya’nın bilgisayarla animasyon üretimine odaklanan ilk büyük eğitim kurumu Pepe School Land’in de kurucusu. Yönetmen, Alike‘ta (2016) karşımıza çıkan Copi karakterini ilk olarak Changes (2006) adlı kısa filminde kullanmış. Aşağıda izleyebileceğiniz iki dakikalık, diyalogsuz kısa film, hem estetik hem de konu bakımından Alike‘ı önceliyor:

Yetişkinlerin çocuklardan başka neler öğrenebileceği konusunda düşünmeye devam etmek isterseniz, 12 yaşındaki Adora Svitak’ın sekiz dakikalık TED konuşmasını Türkçe altyazıyla bu bağlantıdan izleyebilirsiniz.

Send this to a friend