Godfrey Reggio‘nun yönettiği Koyaanisqatsi, izlemeyi başaranlar üzerinde çok değişik etkiler bırakan, çağımıza yakılmış emsalsiz bir ağıt. Philip Glass‘ın müzikleriyle bambaşka, efsanevi bir mertebeye ulaşan bu filmi, Wyatt Hodgson %1552 kez daha hızlı oynatarak 5 dakikaya indirmiş. Böylece izle izle bitmeyen bu üçlemenin ilk filmini, beş dakikada hızlandırılmış kurs şeklinde izleyip, dengenizi iyice kaybedebilirsiniz.

koyaanisqatsi landscapeAncak Hodgson hevesimizi kursağımızda bırakırcasına film müziklerini hızlandırmamış. Onun yerine, başka bir müzik eşliğinde Debussy’den alıntılar yapmayı tercih etmiş. Dilerseniz videonun sesini kapatıp, bu etkileyici filmin beş dakikalık versiyonunu Glass’ın Koyaanisqatsi müzikleri eşliğinde izleyebilirsiniz. Ancak beş dakika deyip geçmeyin, hazır olun!

Koyaanisqatsi (1982) hakkında ıvır zıvır bilgiler

Koyaanisqatsi, Kızılderili Hopi (barışçıllar) kabilesinin dilinde “dengesini kaybetmiş hayat” demek. Reggio, bir üçlemenin ilk parçası olan bu film için Francis Ford Coppola’dan, serinin devam filmleri Powaqqatsi (1988) ve Naqoyqatsi (2002) için ise sırasıyla George Lucas ve Steven Soderberg’den yardım almış. Ayrıca normalde filmlere müzik yazmayı kesin bir dille reddeden Philip Glass‘ı ikna etmek için ona özel bir gösterim hazırlamış. Glass filmi kendi müzikleri eşliğinde izledikten sonra, film için sıfırdan müzik yazmaya ikna olmuş. İyi ki de olmuş, çünkü bu seri Philip Glass’ın müziklerinden ayrı düşünülemez. Çeşitli festivallerde canlı müzik eşliğinde gösterimi yapılmıştı Koyaanisqatsi‘nin, gidenler anlata anlata bitiremez.

Film yoruma sonuna kadar açık. Filmden herkes kendine göre bir anlam çıkarabilir. Bazı insanlar bunun çevreci bir film olduğunu, bazıları bir teknoloji destanı olduğunu düşünüyor, bazılarına göre saçma sapan bir film, bazıları da filmden derinlemesine etkileniyor. – Godfrey Reggio

Koyaanisqatsi: Life out of Balance

Powaqqatsi: Life in Transformation

Naqoyqatsi: Life as war

Send this to a friend