Etrafımızdaki duvarlar yıkılırken biz masamızda oturup yazmaya devam edeceğiz, çünkü biz yaratıcıyız, hayattaki en önemsiz ve en önemli şeyi yapıyoruz. – Don Draper

6. sezonuyla geçtiğimiz ay ekranlara dönen Mad Men, Amerikan kültürünü kendi yaratıcılarının hikâyeleri üzerinden, dönemin sosyo-politik olaylarını da karakterlerin gündelik hayatlarına sessizce yerleştirerek anlatmaya devam ediyor. New Yorklu illüstratör Dyna Moe da ilk sezondan itibaren bütün bölümleri, yüzyıl ortası modern olarak anılan tarzdaki illüstrasyonlarıyla, dizinin müdavimlerine sunuyor.

mad-men-illüstrasyonlar-3

mad-man-illüstrasyonlar-2

08_wallpaper

Ajansın medya satın alma sorumlusu Harry Crane’in gönderdiği Noel kartı, Dyna Moe‘nun Mad Men dizisinin birinci sezonu için çizdiği ilk illüstrayon. Çizimlerine haftalık olarak devam eden New Yorklu illüstratör, yayınlanan son bölümle ilgili illüstrasyonunu  http://madmenillustrated.tumblr.com/ adresindeki bloğunda paylaşıyor.

mad-men-illüstrasyonlar-1

Dyna Moe‘nun illüstrasyonlarının yapımcılar tarafından fark edilmesi uzun sürmüyor tabii. Bu da ona dizinin bir parçası olma şansı sağlıyor, çünkü 2008 yılından bu yana, Mad Men resmi internet sitesindeki oyunlar ve uygulamalar dahil, dizinin tanıtım çalışmalarının tasarımlarını Dyna Moe yürütüyor.

everybody else

mad-men-illüstrasyonlar-10

mad-men-illüstrasyonlar-5

2011_honda

Blog sayfasında açıkça ifade edildiği üzere bu tasarımlar aslında dizinin yapımcılarına ait ve kesinlikle satılmıyor. Ancak dizinin başarısıyla birlikte illüstrasyonların gördüğü talep de artıyor ve nihayetinde çizimler 2010’da kitap olarak basılıyor: Mad Men: The Illustrated World.

mad-men-illüstrasyonlar-2

FRONT

FRONT

FRONT

FRONT

Mad Men çılgınlığı ile giyim ve dekorasyon modasında fazlasıyla karşılaşmaya başladığımız retro esintiler, Dyna Moe‘nun illüstrasyonlarında zaman zaman kitsch tasarımlar sunsa da, popüler kültürü böylesine renkli ve güçlü ifade edebildiği için oldukça başarılı. Öte yandan, her bölümün ana fikrini tek bir karede resimleyen bu çizimleri, dizinin hikâye kurgusunun bir tür resimli kaydı (story board‘u) olarak görmek de mümkün. Çizimlerdeki sahnelerin dizinin müdavimleri tarafından kolaylıkla hatırlanacakları da bir gerçek.

Send this to a friend