Mathematics: A Beautiful Elsewhere 18 Mart’a kadar Paris’te gezilebilecek olan, dâhi kategorisindeki matematikçiler ile David Lynch veya Takeshi Kitano gibi tanınmış sanatçıları bir araya getiren bir sergi. Bu sergi için önce matematikçiler, disiplinlerinin tarihsel kırılma noktalarını temsil eden teoriler veya denklemler içinden seçim yapıp, görselleştirilmeleri için sanatçıların kapısını çalmışlar. Sanatçılar da bunları görülür duyulur deneyimlere dönüştürmüş.

Sergide yer alan etkileşimli yerleştirmelerden biri Ergo-Robots/Çiçek Bahçeleri: Yapay Merak ve Dil. Tasarımı David Lycnh tarafından yapılmış robotlar, bir yumurtadan çıkarak çevrelerini keşfetmeye başlıyor, zamanla yeni beceriler kazanıyor, iletişim kurma yolları bularak ziyaretçilerle etkileşime geçebiliyor. Bu çalışma, Oudeyer‘in matematikçi Gromov ve Lynch ile karşılaşmasıyla ortaya çıkmış. Araştırma ekibi INRIA FLOWERS robotlara öğrenme ve değişken çevrelere uyum sağlayabilme yetileri kazandırmayı amaçlayarak işin teknik kısmını üstlenmiş.

Bu sergi için David Lynch iki kısa film hazırlamış. Birincisi, aşağıda bir kaç karesini gördüğünüz Fireplace, ikincisi ise Galaxy. Lynch’in taşbaskılarından oluşan özel bir kitap da hazırlamışlar bu sergiden yola çıkarak, ancak tabii kitabın 800 euro civarında olduğunu söyleyelim, hayal kırıklığı kısa sürsün.

Galaxy, serginin Gizem Kütüphanesi bölümünün tavanına yansıtılmış. Fireplace de bu odanın şöminesi konumunda.

Hiroshi Sugimoto’nun tasarladığı sonsuzluk heykeli
Conceptual Form 011: Surface of revolution with constant negative curvature

Beatriz Milhazes’in “Matematiksel Cennetler” isimli filminden bir kaç kare:

Fourier formülü

Bernoulli prensibi

Dalga formülü

Teknoloji ve sanatın iç içe geçtiği sergilerin tadı bir başka oluyor. Multimedia öğeleri içersin, interaktif bir şeyler olsun, tablolar yerinden kıpırdasın, sensörlü dans gösterileri olsun, seyircilerin haleti ruhiyatını algılayan müzikçalarlardan seçmece müzikler dinleyelim. Ama ne yazık ki bu tip sergilere ülkemizde pek sık rastlanmıyor. Her şeye rağmen gözlenebilir bir yükseliş söz konusu, gün geçtikçe de bu tip sergilerin sayısında artış olacağı kesin. Türkiye’deki en güzel örneklerden biri ise 5 senedir düzenlenen Amber Festivali‘dir.

Send this to a friend