Mozaik illüstrasyonların en eğlenceli yanı, büyük resmi oluşturan küçük parçalarda saklı zekâ küpü detaylar. Detayların, illüstrasyonda anlatılan karakterler ya da hikâyeler hakkında ipuçları barındırdığı düşünülürse, mozaik illüstrasyonların bir tür keşif gezisi olduğunu söyleyebiliriz. Charis Tsevis tarafından hazırlanan, farklı dergilere kapak olmuş veya internet sitelerinde yer almış mozaik illüstrasyonların güzelliği ve eğlencesi de yine detaylarında gizli.

Hugh Laurie (Dr. House) – TV Guide 

TV Guide dergisinin kapağını süsleyen Hugh Laurie (Dr. House) illüstrasyonlarında ilaçlardan ilham alınmış. Ağrı kesiciler ile özdeşleşen Dr. House’un ilaçlarla resmedilmesinin ne denli yerinde olduğunu dizinin müdavimleri hemen kavramıştır zaten.

Shaquille O’Neal – Fast Company

Shaquille O’Neal illüstrasyonu bir sürü markanın logosundan oluşuyor. Fast Company sayfalarında yer alan bu illüstrasyonda hangi logolar mı var? Tabii ki sporcunun reklamını yaptığı markalar. Eğer Shaq markayı anlatabiliyorsa, markalar da onu anlatabilir.

Thom Yorke – OC Weekly

Thom Yorke illüstrasyonunda rakamlar yer alıyor. OC Weekly’de yayınlanan bu tasarımda Thom Yorke, Coachella Valley Music Festivali’nin detaylarıyla resmedilmiş. Festival verileri üzerindeki Thom Yorke etkisi denilebilir belki de.

Michelle Obama – Hemispheres

Rengarenk bir “first lady” illüstrasyonunda Michelle Obama sebze, meyve, arılar ve yıldızlarla resmedilmiş. United Airlines tarafından yayınlanan Hemispheres dergisindeki röportajında, Bayan Obama’nın Amerikalı ev hanımı karakterine göndermelerde bulunulmuş.

Alexis Tsiparis – MONO

Yunan sol partinin lideri Alexis Tsiparis illüstrasyonunda bol bol gördüğümüz yıldızlar gökyüzünden değil AB’nin bayraklarından düşüyor oraya. Yunanistan’ın Avrupa Birliği üyeliğinde yaşadığı sorunlara göndermeler yıldız gibi parlıyor burada.

Facebook “Beğen” Butonu – Fortune

Facebook “Beğen” butonu yine Facebook’un diğer ikonlarının birleştirilmesinden oluşturulmuş. Fortune dergisinde yer alan illüstrasyonda Facebook’u kendi başına hatırlatmaya yeten “Beğen” butonu, Facebook’un sunduğu bütün bu hizmetlerin bir toplamından oluşuyor.

Steve Jobs – Discover

Apple markasıyla özdeşleşen Steve Jobs’u, Apple ürünlerinden daha iyi ne anlatabilir ki? Discover dergisinde yer alan illüstrasyonda, gelişiminde yer aldığı bütün Apple ürünleri ile resmedilen Steve Jobs’un kariyerini tek bir karede görebiliyorsunuz.

Andy Warhol – Village Voice

Andy Warhol denilince akla gelen tüm eserlerini bir araya getirip, sanatçının silüeti çıkarmış ortaya Tsevis. Village Voice dergisinin kapağındaki illlüstrasyon da Andy Warhol 101 misali, “Andy Warhol’un çalışmalarını tanıyalım” niteliğinde.

Kaynak: Behance

Send this to a friend