MÜZİĞİ DERİNLEMESİNE ANLAYIN

Besteci, mucit ve yazılım mühendisi Stephen Malinowski, notaları görsel olarak takip etmenin daha kolay bir yolunu bulmayı daha 1970’li yıllarda kafasına koymuş. İlk sürümü 1985 yılında çıkan Müzik Animasyonu Makinesi, günümüzde müziği daha derinlemesine anlamak için hâlâ çok etkili bir yöntem.

Malinowski notaları izleyebildiğimiz bu yöntemle Beethoven, Mozart, Vivaldi’nin eserlerini görselleştirmiş; en fazla Debussy’e kadar yer var repertuarında. Ancak sitesinden MIDI player‘ı bedava indirerek, keyfinize göre seçtiğiniz bir parçayı görselleştirebilirsiniz (sadece Windows için). Ayrıca iPad için tasarlanan bir görselleştirme aracı olan Harmonizer‘ı da iTunes‘dan bedava indirip, ses perdeleri arasındaki ilişkiyi keşfe çıkabilirsiniz.

Mozart  ve Beethoven’ın dehasını buyurun kendi gözlerinizle görün:

Müzik hareket eder; sadece dinleyerek anlaşılabilir. Ancak geleneksel partisyonlar kıpırdamaz ve yalnızca yıllar süren bir eğitim sonucunda anlaşılabilir. Müzik Animasyonu Makinesi hareket eden bir partisyonla, müziğin sadece izlenerek anlaşılmasını sağlayarak, işte bu boşluğu dolduruyor. Stephen Malinowski

Debussy’nin avangardlığına karar verin:

Malinowski’nin bugüne kadar ürettiği görselleştirmelerin çoğu Müzik Animasyonu Makinesi‘nin  YouTube kanalında mevcut. Projeye destek vermek isterseniz görselleştirmelerden oluşan DVD‘yi satın alabilirsiniz. Malinowski ayrıca bu DVD’yi devlet okullarına, kütüphanelere, müzik okullarına ve müzik teorisi veya tarihi öğretmenlerine karşılıksız gönderiyor. Makinenin geçmişi için, sitesindeki zaman çizelgesine bakabilirsiniz.

Send this to a friend