Sanatçıları ve şarkıları alfabetik olarak sıralamak yerine, zamana ve mekâna göre keşfedilebilir bir düzenekte sunan Radiooooo.com sitesi, Fransız sanatçı ve DJ Benjamin Moreau tarafından 2013 yılında hayata geçirilmiş. Bu eğlenceli fikir Moreau’nun aklına babasının 1966 model beyaz Caravelle’ini kullanırken gelmiş. Arabanın eski dokusu, ahşap konsolu, Fransa sahillerinde yol alan Moreau’yu geçmişe götürürken, radyoyu açtığı anda maruz kaldığı ticari müzikler bir anda yolcuğunun tüm büyüsünü kaçırmış.

Zaman yolculuğu yarıda kesilen Moreau, soluğu müzik yapımcısı arkadaşı Raphaël Hamburger’in yanında almış. Müziği türüne göre veya karmaşık algoritmalar aracılığıyla düzenlemek yerine, bir harita üzerinde tarihe göre yerleştirme fikrini geliştirmeye başlamışlar. Sonuç olarak müzikseverlerin 1900’lerden günümüze kadar uzanan zaman çizelgesi ve dünya haritası üzerinde diledikleri gibi gezinerek müzik dinleyebildiği Radiooooo ortaya çıkmış.

Moreau ve Hamburger, Radiooooo kelimesinin içinde bulunan “o” harflerinin, 5 büyük kara parçasını temsil ettiğini söylüyor. Radiooooo tekdüze sonuçlara mahkûm algoritmalar yerine, internetin en iyi özelliklerinden birisine, kitlelerin ortak bir şekilde bir veri tabanı oluşturması özelliğine dayandığı için son derece şaşırtıcı şarkılara ev sahipliği yapıyor ve müzik keşfetmenin tadını sonuna kadar yaşatıyor. Haritada bir ülke ve bir zaman aralığı seçtikten sonra, “yavaş”, “hızlı” veya “garip” olmak üzere belirlenen üç türden bir veya birkaçını seçebiliyorsunuz. Yüz yetmiş binin üzerinde üyesi bulunan siteye siz de üye olup şarkı tavsiye edebilirsiniz.

Uygulamanın sol üst köşesinde bulunan taksi ikonuna tıklayarak, ülkeler arası müzikli bir yolculuk da yapabilirsiniz. Birden fazla zaman aralığı ve ülke seçerek bir rota oluşturabilir, dilerseniz yarattığınız bu dinleme listesini sosyal medya üzerinden paylaşabilir veya sitenize ekleyebilirsiniz. Sitede ayrıca “Düşler Ülkesi”, “Tembeller Diyarı” gibi keşfedilmeyi bekleyen küçük adacıklar da var.

Yeni Zelanda 1970’ler dinleme listesi:

Radiooooo’ya hem internet sitesi üzerinden hem de iOS ve Android uygulamaları aracılığıyla mobil cihazlar üzerinden ulaşabilirsiniz. Keyifli dinlemeler!

Send this to a friend