NESNELERİN İNTERNETİ

Önce bilgisayarlar birbirine bağlandı, ardından insanlar, şimdi sıra geldi nesnelere. Nesnelerin interneti, günlük hayatımızda kullandığımız araç gereçlerin aralarında bilgi alışverişi yapabilmesi, kullanım alışkanlıklarını kaydetmesi ve giderek otomatikleşmesi sonucunda daha kullanışlı hale gelmelerini ifade ediyor. Akıllı şehirler, evler, arabalar, beyaz eşyalar, sağlık ürünleri ve başka aklınıza gelebilecek her türlü nesne, hayatınızı kolaylaştırmak ve daha güvenli hale getirmek için birbiriyle iletişim halinde olacak. Information is Beautiful tasarımcıları bu konuyu etkileşimli bir infografikle ele alarak nesnelerin internetine dair büyük fotoğrafı ortaya koymuş. Hangi nesneler internete bağlanacak? Ne için ve nasıl kullanılacak? Şu anda bu teknoloji ne kadar yaygın ve 2020’de hangi noktaya ulaşması bekleniyor? gibi soruları cevaplamışlar. Aşağıda infografikten kesitler bulacaksınız, infografiğin etkileşimli haline ise bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Gartner, Forbes ve Cisco gibi kaynaklardan elde edilen bilgilere göre, nesnelerin interneti önümüzdeki beş yılda astronomik bir büyüme yaşayacak. Şu an internete bağlı olan cihaz sayısı 7 milyar civarındayken, 2020’de bu sayı 26 milyara çıkacak. İnternete bağlı araba sayısı 23 milyondan 253 milyona fırlayacak. Sektörün toplam değeri 7-8 katına çıkacak.

internetofthingsinfoAkıllı arabalar gideceğiniz yeri gösterecek, kendi kendine park edecek, otopark/köprü geçiş ücretlerini otomatik halledecek. Sağlık hizmetlerinde önemli gelişmeler olacak. Salgın yaşanan bölgeler hızlıca belirlenebilecek, doktorlar uzaktan hizmet verebilecek, öngörü analizleri ile gecikmeden tedavi etmek mümkün olacak. Nesnelerin interneti iş hayatında da önemli değişikliklere yol açacak. Müşteri memnuniyeti, çalışan memnuniyeti, tedarik zinciri, verimli enerji kullanımı gibi birçok alanda nesnelerin interneti üzerine kurulu yeni iş yapış şekilleri geliştirilecek.
internetofthingscar

internetofthingsdoctor Nesnelerin İnterneti

Akıllı nesnelerin nasıl kullanılacağı gözünüzün önünde canlanmadıysa, geleceğin mutfağında yer alması öngörülen Ikea’nın akıllı mutfak masasını inceleyebilirsiniz:

Send this to a friend