Newseum, Washington’da 250.000 m2’lik bir alan üzerine kurulan bir habercilik müzesi. Ziyaretçilerine habercilik tarihinin beş yüz yıllık deneyinimi interaktif sergilerle sunuyor. Müzenin en çok ilgi çeken bölümlerinden biri de, dünyanın her yerinden beş yüz kadar gazetenin ana sayfalarını sergileyen Günün Ana Sayfaları (Today’s Front Pages) galerisi. Haber ve haberciliğin değişen yüzlerini kamuya ifşa eden bu sergi her gün güncelleniyor. Müzede Habercilik Tarihi, Habercilerin Anıtı ve Berlin Duvarı dahil olmak üzere on beş galeri ve sergi var, 11 Eylül galerisi de bunlardan biri.

Nerede olduğumu asla unutmayacağım. İşe giderken oldu. Ofise vardığımda herkesin odaklanabildiği tek şey bu olaydı. Çalışma arkadaşlarım dinleme odasındaki televizyonun önünde toplanmışlardı. Şaşkın ve sessiz bir halde oturmuş, başlayan yeni güne bakıyorduk. İzlemek acı doluydu. Ve hâlâ hayatımızın en büyük olayından uzaklaşabilecek gibi görünmüyoruz.

Bu galeri 11 Eylül 2001’de yaşanan korkunç olayları, sarsılmış bir ulusa ve dünyaya sunmak için çalışan gazetecilerin karşılaştığı olağanüstü zorlukları inceliyor. Galeride aynı zamanda saldırının izini sürerken yaşamını yitiren fotoğraf muhabiri William Biggart’a ithaf edilmiş bir saygı bölümü ve onun çektiği son fotoğraflar da var. Ayrıca hikâyeyi dünyanın dört bir yanında anlatan muhabir ve fotoğrafçıların yer aldığı gazetelerin ön sayfaları da yer alıyor.

11 Eylül günü insanlar yakınlarına cep telefonlarıyla ulaşmaya çalışıyordu. FBI görevlileri binaya girdiğinde telefonlar hâlâ çalıyordu. Arayanlar telefonların açılmasını istiyordu. Ancak bu hiçbir zaman gerçekleşmedi.

Newseum habercilik üzerine sergiler hazırlayan bir tür tarih müzesi. Müze, ABD’nin bugüne kadar yaşadığı en büyük trajediye galerilerinde hemen yer açtı. Böylece bu olay “müzelik” oldu ve müzede yer alan her nesne gibi ölümsüzleşti. Hem Amerikalı hem de yabancı ziyaretçiler galeriyi gezerken o günü, yani 11 Eylül saldırısını tekrar tekrar yaşıyor ve bu şekilde terörü hiçbir zaman unutmuyor. Ağustos 2011’de, 11 Eylül saldırılarının 10. yıl dönümü nedeniyle Newseum 11 Eylül galerisi, Terörle Mücadele: FBI’ın Yeni Odak Noktası (War on Terror: The FBI’s New Focus) sergisiyle yenilendi.

Terörle Mücadele: FBI’ın Yeni Odak Noktası dört uçak kaçıran ve New York’taki Dünya Ticaret Merkezi Kuleleri’ne, Washington, DC yakınlarındaki Pentagon’a ve Shanksville, Pa yakınlarındaki bir alana saldıran teröristlerden sonra FBI’ın değişen misyonunun hikâyesini anlatıyor. FBI’ın terörle mücadeledeki çabalarını göstermek için sergiye, motor parçaları ve Dünya Ticaret Merkezi’ne çakılan uçakların iniş takımları dahil olmak üzere, altmış yeni eser eklendi. Sergi aynı zamanda, El Kaide lideri Usama bin Ladin ile röportaj yapan son Batılı haberci, ABC haber muhabiri John Miller’ın röportajı ile, teröristlerin saldırılarını meşrulaştırmak için haber medyasını nasıl kullandığını da gösteriyor.

Bomba yerleştirilmiş ayakkabı ve FBI tarafından bulunan ve bombacıya ait olduğu düşünülen pasaport.

The Newseum adına sergiyi anlatan Cathy Trust’a göre Terörle Mücadele: FBI’ın Yeni Odak Noktası sergisinde yer alan en çarpıcı parçalar kişisel eşyalar.

O günün hayatlarını değiştirecek bir gün olacağını bilmeden insanların o sabah ceplerine koydukları şeyler.

Ruth McCourt’un cüzdanı ve kızıyla birlikte kumsalda çekilen fotoğrafı.

Kişisel eşyaların yer aldığı sergide Ruth McCourt’un cüzdanı da yer alıyor. McCourt ile dört yaşındaki kızı, kulelere çarpan ikinci uçaktaydı, anne-kız Disneyland’a gidiyordu. Anne ve kızın kumsalda birlikte çekilen fotoğrafları da sergide görülebiliyor. Birçok aile üyesi kişisel eşyaların kamusal alanda sergilenmesini özellikle tercih ediyor, çünkü o gün kaybettiklerinin unutulmasını istemiyorlar.

Sergide motor parçaları, Dünya Ticaret Merkezi’ne çakılan uçakların iniş takımları ve 11 Eylül’ün ertesi günü, dünyanın dört bir yanından, olayı anlatan gazetelerin ön sayfaları yer alıyor. FBI tarafından bulunan parçalar ve gündelik eşyalar ilk kez Newseum’da sergileniyor.

Terörle Mücadele: FBI’ın Yeni Odak Noktası sergisinin küratörleri ile yapılan röportajı, serginin kurulumunu ve galeriden görüntüleri aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Send this to a friend