Gördüğümüz binaları zihnimizde yeniden canlandırırız bazen. Binayı yıkıp yeniden kurarız. Bazı kısımlarını boyar, bazı parçaları öne çıkarırız. Fotoğrafçı Pep Ventosa da Yeniden İnşa Edilen Çalışmalar ismini verdiği fotoğraf serisinde tam da bunu yapıyor. Çektiği fotoğrafları önce parçalara ayırıyor, sonra her biri sanki bir yapboz parçasıymış gibi onları yeniden birleştiriyor.

Uluslararası fotoğrafçılık ödüllerine layık görülen bu görsellerin her biri onlarca, yüzlerce farklı fotoğrafın kullanılmasıyla yaratıldı. Ayrı ayrı çekilen yapboz parçalarının her biri yeniden inşa edildi ve aslında hiç var olmayan, gizemli bir şekilde kameranın belgelediğinin ötesine yolculuk eden mekânların, hikâyelerin yaratılmasında kullanıldı. Bir kısmı hafıza, bir kısmı hayal dünyası; aslında bizim dünyayı görme şeklimizden çok da farklı değil.

Pep Ventosa‘nın çalışmalarında Paris, Barselona, Venedik ve Amsterdam gibi Avrupa ülkeleri ile birlikte San Francisco ve New York gibi ABD ülkeleri de yer alıyor. Times Square ve San Francisco Skyline gibi panoramik fotoğraflarla birlikte, Ventosa‘nın belki de en dikkat çeken çalışması Barselona’nın kentsel simgelerinden biri olan La Pedrera. Gaudi rengârenk hayal edilen bu yapıyı görse, belki de gurur duyardı.

Meraklısına not: Eğer bu çalışmaları sevdiyseniz, ziyaret ettiği şehirlerin kendisinde bıraktığı hisleri panoramik görüntülerde kolajlayan ve aslında hiç var olmayan şehirleri fotoğraflayan Seylan Kandak‘ın Hayali Şehirlerin Panoramik Fotoğrafları serisine de göz atabilirsiniz.

Send this to a friend