Björk’ün Biophilia‘sının ardından müzikli bir uygulama da Radiohead’den geldi. Thom Yorke, Stanley Donwood, Nigel Godrich ve Universal Everything işbirliği ile hayata geçirilen projenin ilk versiyonunda, Radiohead’in King of Limbs albüm kayıtlarından sesler yer alıyordu. 2014 Eylül’ünde yapılan bir güncelleme ile bu uygulama başlı başına bir albüme dönüştü. Uygulamada yer alan parçalar daha sonra Thom Yorke’un Tomorrow’s Modern Boxes albümünde yayınlandı.

Uygulamayı tablet ya da akıllı telefonlarınıza (Android/iOS) bu adresten yüklüyorsunuz  ve mistik bir evrende Radiohead’in eşsiz ses dünyası eşliğinde gezinmeye başlıyorsunuz. Biophilia‘dan farklı olarak, Polyfauna’da kendi şarkılarınızı üretmek gibi bir seçenek yok. Ancak yaratılan üç boyutlu ortamda tabletinizi yukarı-aşağı, sağa-sola oynatarak gezindikçe seslerin tonlarında ve şarkıların katmanlarında değişiklikler yapabiliyorsunuz. Etrafta uçuşan cisimleri yakalayarak şarkı değiştirebiliyorsunuz. Radiohead’in uygulama hakkındaki notu şu şekilde:

Ekranınız evrim geçiren bir dünyaya açılan bir penceredir.
Etrafı görmek için hareket edin.
Kırmızı noktayı takip edebilirsiniz.
Kulaklıklarınızı takabilirsiniz.

Uygulamanın görsel öğeleri JW Turner ve Peter Doig‘in atmosferik yüzeylerinden esinlenilerek hazırlanmış. Etrafta uçuşan üç boyutlu cisimler tasalarlanırken ise Karl Sims’in işlemsel yaşam formlarından ilham alınmış.

Send this to a friend