Binlerce fotoğrafın kolajından yeni mekânlar yaratan Rauzier‘in hiperfoto çalışmaları, Lipton’un karakalem resimleri gibi detaylarıyla etkiliyor. Ufka, koridor köşelerine, pencerelere doğru hızla ilerleyip, içinde gezebildiğiniz bu dünyalar, Fransız sanatçı Rauzier’in çeyrek asırdır kurduğu hayallerin ürünü. Normal bir fotoğrafın 10.000 katı çözünürlüğe sahip son çalışmaları, 20 veya 30 metre uzunluğunda basıldığında dahi detaylarından ödün vermiyor. İdeal Kütüphane gibi bol figürlü resimlerinde, kişileri (düşünürleri, yazarları, vb.) etiketleyerek eserlerine keyifli bir keşif boyutu daha katıyor. Resimler, içlerinde gezinebilmeniz için Rauzier’in sitesine gidiyor.

Versailles

Mille Baisers, 2012

İdeal Kütüphane

İdeal Kütüphane

Her zaman hayalini kurduğum şeyi yapabilmek için, 25 yıl dijital teknolojinin gelişmesini bekledim. Ben buna Hiperfoto diyorum. Mümkün olduğu kadar yakın plan fotoğrafları, geniş açılı fotoğrafları ve tüm açılardan çekilmiş fotoğrafları birleştiren bir yöntem benimkisi; bir mekânın her öğesini açığa çıkarma girişimi. Gittiğim mekânlarda en az 600 fotoğraf çekiyorum, bazen dört veya beş bini buluyor. Fotoğrafları çekerken, nihayetinde ortaya çıkacak resmin neye benzeyeceğini ben de bilmiyorum. Her şey ekranda olup bitiyor. Her parçayı tek tek bir araya getiriyor, sonra da imgeyi ellerimle yeniden inşa ediyorum. Kıvrımları düzleştiriyor, perspektifi çarpıtıyorum: Dünya üzerinde mutlak bir güce sahip olmak gibi bir şey bu.

Marchands ambulants, 2012

Marchands ambulants, 2012

Rauzier bazı çalışmalarına kendisinin siyahlara bürünmüş halini de ekliyor. Magritte’in melon şapkalı adamına benzetilse de, Rauzier bunun Kafka karakterlerine bir saygı duruşu olduğunu söylüyor. Rauzier İstanbul’a da gelerek Kapalı Çarşı, Yerebatan Sarnıcı ve Süleymaniye Camii gibi tarihi mekânları ve aşağıda görebileceğiniz üzere, şehrin kendine has dokusunu fotoğraflayarak, İstanbul’u da kendi evrenine dahil etmiş. Yalılara doğru ilerleyince balkonlarda, oturma odalarında duran insanları veya kolajla eklenmiş kişileri, örneğin nöbet tutan askerleri, keşfediyorsunuz.

Yali veduta, 2012

Mécanique des fluides, 2012

Rauzier’in çalışma süreci:

Dijital araçlarla yeniden yaratılan mekânlar serisine devam etmek için Murat Germen, Pep Ventosa ve Seylan Kandak‘ın çalışmalarına göz atabilirsiniz.

Send this to a friend