ROCK YILDIZLARININ AİLE SAADETİ

1970’li yılların rock yıldızları, LIFE dergisi için aileleriyle birlikte evlerinde poz vermiş. Frank Zappa, Elton John, Eric Clapton ve Jackson Kardeşler gibi o dönem şöhretlerinin zirvesinde olan isimler, ailelerinin yanında, birbirinden ilginç evlerinde, en kuzu halleriyle karşımızda. Onların da anneleri odalarını toplamadıkları için kızıyormuş! Açıklamalar LIFE dergisinden.

zappa

Frank Zappa 1970 yılında Los Angeles’daki eklektik evinde, kedisi, babası Francis ve annesi Rosemarie ile birlikte.

1970 yılında Rose Clapp çay takımını sergilerken. Gitar üstadı Eric Clapton İngiltere’nin Surrey bölgesinde bulunan bu evi, onu büyüten babannesi Rose ve artık hayatta olmayan büyükbabası için almış.

Daha sonra Elton John ismiyle tanınacak olan Reggie Dwight, 1970 yılında Londra banliyösündeki evinde annesi Sheila Fairebrother ve kocası Fred ile gülerken (annesi kocasına Derf diyormuş, Fred’in tersten okunuşu). John henüz üç albüm çıkarmıştı ve onu daha Rocket Man, Daniel, Bennie and the Jets, Candle in the Wind gibi hitler bekliyordu. Geleceğin Elton John’unun annesi, yetenekli oğlu hakkında, “Dört yaşındayken Reggie’yi gündüz uyuturduk, geceleri de partilerde oynaması için uyandırırdık”, diyor.

The Jefferson Airplane’den Grace Slick, Palo Alto, Kaliforniya’da, doğup büyüdüğü evde annesi Virginia Wing ile 1970 yılında poz veriyor. Muhabir Olson o günleri “Grace hamile olduğu için o eve koşturarak gittik”, diyerek hatırlıyor. “Hikâyenin geri kalanını tamamlamak o kadar uzun sürdü ki biz baskıya girdiğimizde kızı çoktan bir yaşına basmıştı”.

LIFE dergisinde çıkan fotoğraflardan birinde, çıplak ayaklı çiçeği burnunda anne Grace, kızı China’yı ayaklarından aşağıya sarkıtıyor, sene 1971. Ailesiyle fotoğraflanan ünlülerden oluşan bu serinin amacını Olson şöyle açıklıyor: “Bu kişilerin yetiştirilme tarzı ile şu anda bulundukları nokta arasındaki tezatı ortaya çıkarmak istiyorduk, mümkün olduğunca”. LIFE dergisi Virginia Wing için “tatlı dilli, kocası ölmüş bir banliyö kadını” diye yazmış; çılgın kızının neredeyse tamamen zıttı. Bayan Wing, LIFE dergisine “Grace ve benim değer yargılarımız farklı” diyerek eklemiş: “Ama onun kendine has bir karakteri var ve biz birbirimize anlayış gösteriyoruz”.

Richie Havens 1970 yılında anne babasıyla birlikte Brooklyn’de. Woodstock’ın açılışını yapan Havens, Brooklyn’de Bedford-Stuyvesant’ta, babası Richard ve annesi Mildred ile birlikte büyümüş. Ancak kariyeri iyi gitmeye başladıktan sonra onlara East Flatbush civarındaki bu evi satın almış. Haven ailesinin dokuz çocuğu varmış ve Bayan Havens’ın LIFE dergisine dediği üzere “Bir tek Richie kendine başka bir hayat kurup tamamen yanımızdan ayrıldı. Diğerlerinin çoğu hâlâ tepemde”.

1970 yılında Jackson kardeşler anne babalarıyla birlikte Encino, Kaliforniya’da poz veriyor. LIFE dergisindeki habere konu olan diğer yıldızların aksine, Jackson kardeşler (Michael, Marlon, Tito, Jermaine ve Jackie) çocuk yaşta ünlü oldu ve hâlâ aileleriyle birlikte yaşıyordu (Baba/menejer Joe ve anne Katherine). Çekimlerin yapıldığı 1970 yılında, ABC ve I’ll Be There hitleriyle ortalığı kasıp kavuruyorlardı ve fotoğraftaki lüks eve daha yeni taşınmışlardı. 24 Eylül 1971’de LIFE dergisinin kapağı olarak yayımlandı.

Arkada duran anne babalarıyla birlikte, 13 yaşındaki fişek Michael (önde solda) ve kardeşleri Jackie, Marlon, Tito ve Jermaine havuz kenarında motorsikletlerinin üzerinde oturuyor. Çekimler hakkında Olson “Çok kontrollüydü” diyor: “Ricalarımı harfi harfine yerine getirdiler ve son derece naziktiler. Baba biraz katıydı.” Daha üç yıl önce Indiana’da vinç operatörü olarak çalışan Joe, Michael’in daha sonradan pişman olacağı şöhreti beklediğini ima ediyor: “Onların profesyonel olarak bu işi yapacaklarını görmek zor değildi. Neredeyse tüm yetenek yarışmalarını kazandılar, şöhret olduklarına şaşırmadım.”

The Cream ve Blind Faith bateristi Ginger Baker, Londra’nın dışında kalan Bexley’deki evlerinde annesinin yanında pek alışık olmadığımız bir şekilde gülüyor. Olson: “Bu müzisyenlerin çoğuyla daha önce çalışmıştım. Bazıylarıya ilk karşılaşmam çok zorlu geçmişti. Ama ailelerinin yanında hepsi sanki başka bir insana dönüştü. İlk karşılaşmamızda çok çirkin tavırlar sergileyen Ginger Baker, örneğin, bu sefer bir yetişkin gibi davrandı. Bu durum bana duyulan saygıdan kaynaklanmadığına göre, ailelerinden kaynaklanıyordu.”

Kızıl saçları nedeniyle tüm dünyada Ginger adıyla tanınsa da, annesi ona her zaman “Pete’im” diyordu. Annesinin LIFE dergisine anlattıklarına göre: “Eve insanlar davet ederdi, gelenler de ‘oğlunuzun muhteşem olduğunun farkındasınız değil mi?’ derdi. Ben de ‘Keşke biraz da odasını toplu tutma konusunda muhteşem olsa’ derdim.”

Send this to a friend