Sait Faik Abasıyanık // Çatışma temelde bir öykü yorumu. Yönetmenliği İhsan Öztürk tarafından yapılan çalışmada ekibin yakaladığı, klasik dramanın ötesindeki yorumlama biçimi çarpıcı. Okuyucuların aşina olduğu Sait Faik’in sakin dili, videoda hızla akan bir anlatıma sahip. Durum böyle olunca da ortaya, kurgu ve üretim sonrası sürecin etkin biçimde kullanıldığı deneysel bir anlatım çıkmış.

Çatışma

Video hakkında hiçbir yerde bir metne rastlayamayınca yönetmen İhsan Öztürk sanatblog için bir paragraf kaleme aldı:

Yapmak istediğimiz, öyküyü kendi atmosferinin dışına çıkarıp yeni bir dünyanın içerisine sokmaktı. Bunu yaratmak için öyküdeki bazı kısımlara videoda yer vermedik. Bu yönüyle video aslında Sait Faik’in öyküdeki anlatım tarzının dışındadır. Öykü videoya göre daha rahat ve sakinken, video oldukça hızlı ve tempolu akar. – İhsan Öztürk

sait-faik-abasiyanik-3sait-faik-abasiyanik

Ortaya çıkan çalışmayı hikâyenin yeniden üretimi olarak tanımlayan İhsan Öztürk, Deniz Can ve Emrah Ersoy’un oyunlarının, kurgu ve üretim sonrası süreçlerin olanakları ile birleştiğinde Sait Faik’in Çatışma‘sı ile kendi kafalarındaki “çatışma”yı yan yana getirebildiklerini söyledi. Yönetmenin notu: “Ben bir kez daha Deniz Can, Emrah Ersoy ve Onur Öner’e emekleri için teşekkür ederim.”

Send this to a friend