Metroda insanların birbirleriyle hiçbir şekilde temas kurmamasına tepki olarak düşünebileceğimiz Smartphone isimli seri, günümüzde herhangi bir ülkenin herhangi bir metrosunda görebileceğimiz cep telefonu dünyasında kaybolmuş insanları eğlenceli bir şekilde yansıtıyor.

Brokoli!

Timsah!

Metrolar en hızlı şekilde hedef noktaya varmaya odaklıdır ve insanların birbirleriyle göz teması bile kurmaktan çekindiği kamusal alanlardır; haliyle sosyalleşmeye pek az yer vardır. Taylandlı fotoğraf sanatçısı Benz Thanachart da bu duruma biraz iğneleyici, biraz da espirili bir üslupla müdahale ederek insanların bu yabancılaşmış, birbirinden kaçan haline fotoğraflarıyla naif bir isyanda bulunmuş. Düşünün ki metrodasınız ve adamın biri bir anda “Brokoli!” diye bağırıyor. O anda herkes “güvenli alanından” çıkıp, içinde bulunduğu ortak alanın farkına varıyor ve böylece, “nihayet”, tek bir noktada toplanabilmiş şaşkın bakışlarla da olsa, topluca deneyimlenen bir an yaratılmış oluyor.

Omlet!

Kafka!

Bu çalışma ilhamını sanatçının bir yıl boyunca kaldığı New York’tan evine, Tayland’a döndüğünde hissettiği yabancılaşma duygusundan almış. Doğup büyüdüğü ve her şeyiyle tanıdığı bir şehirde bile, kendisini çevresinden son derece kopuk bir yabancı gibi hissetmesi üzerine düşünen fotoğrafçı, insanları bir şekilde bir araya getirmenin, belki de uyandırmanın yolunu bulmuş.

Sahanda yumurta!

Cappucino!

Send this to a friend