Daniel Tammet günümüzün bilinen elli otistik dâhisinden biri. Dâhi sendorumu var: sıfırdan bir dil öğrenmesi bir hafta sürüyor, Pi sayısının 22.514’üncü hanesine kadar gidebiliyor. Zihninin işleyişini paylaştığı, Türkçeye de çevrilen Mavi Bir Günde Doğmuştu kitabından sonra, şimdi de TED konuşması sayesinde Tammet’in algı dünyasına kapı aralığından bakma fırsatını yakalıyoruz. Tammet’te ayrıca sinestezi var:

Benim sayı ve kelimeler dünyam renk, duygu ve kişilikle harmanlanmıştır. Juan’ın dediği gibi, bu, bilim adamlarının sinestezi dedikleri, duyular arasında sıra dışı bir bağlantı durumudur. İşte 1’den 12’ye kadar rakamlar; benim gördüğüm halleriyle, her rakam kendine ait şekil ve karekteriyle birlikte. Bir, beyaz bir ışık parlaması. Altı, küçük ve çok üzgün bir karadelik. Çizimler burada siyah-beyaz. Ama benim zihnimde renkleri var. Üç, yeşil. Dört, mavi. Beş, sarı. – Daniel Tammet, TED Talks

2005 yılında Daniel Tammet hakkında bir belgesel çekildi: Brainman. Google video üzerinden belgeseli izlemek mümkün. Sitesinde dil öğrenmeye yönelik ipuçları veren Tammet, yazarlık ve eğitmenlik dışında ressamlık da yapıyor:

Pi Manzarası

Send this to a friend