R7YZtUY0Mic

Nakış ustası Olympia Le-Tan‘ın keçeden yaptığı kuklalar, sihirbaz Spike Jonze‘un içindeki stop-motion sevdasını ateşleyince, ortaya Yanı Başında Ölmek (Mourir Auprès de Toi ) isimli bir kısa film çıkmış. Paris’teki ünlü Shakespeare and Company kitapçısında geçen film, kahramanları Macbeth’in kapağındaki iskelet ile Drakula’nın kapağında uzanan Mina Harper olan trajikomik bir aşk hikâyesi anlatıyor. Jonze’un seslendirdiği iskelet, aşkına ulaşmak için yola düştükten sonra, Faulkner’ın veya Mody Dick gibi başka kitapların engellerine takılıyor

to die by your sideElindeki his neyse, işe önce onunla başlarsın. Bu iş,  kesinlikle Olympia’nın elişi çalışmalarının güzelliği ve büyüleyiciliği sayesinde başladı. O anda filmin kapanmış bir kitapçıda geçmesi fikri doğdu, ışıkların kapandığını ve bu kuklaların kapaklarından çıktığını hayal ettim. Olympia da ben de bunun bir aşk hikâyesi olmasını istedik ve bu karakterlerle böyle bir hikâyenin eğlenceli olacağını düşündük. Her şey bir hisle başladı ve daha sonra çok doğal gelişti. Başladıktan sonra insan kendini heyecanlandıran fikirlerle eğlendirerek devam ediyor.
– Spike Jonze

Bu kısa filmi çekme fikri Jonze ile çanta tasarımcısı Le-Tan tanışınca doğmuş. Jonze önce onun nakışlarını çok beğenmiş ve duvarına asmak üzere Çavdar Tarlasında Çocuklar kitabının kapağını işlemesini istemiş. İşin içine kuklalar ve kitap sevgisi girince de ikili birlikte bir kısa film yapmaya karar vermişler. Fransız yönetmen Simon Cahn da ekibe katıldıktan sonra, senaryo altı aylık bir süre içinde tamamlanmış ve daha sonra da tüm vakitlerini Le-Tan’ın elleriyle yaptığı 3000 parçalık keçe kuklaları canlandırmaya adamışlar. Filmin tamamını yukarıda izleyebilirsiniz.

Send this to a friend