Çekici ve bütçe dostu evler yaratmak mümkün ve ben de bunu kanıtlamak için buradayım.

Çevreye ne kadar zarar verdiğimiz, gelecek nesillere neredeyse temiz su bile bırakamayacağımız çarpıcı verilerle ortaya çıktıkça, küresel forumlarda “sürdürülebilirlik” kavramı da yaygınlık kazanmaya başladı. Çevresindeki ekosistemle uyumlu, doğanın hazmedemeyeceği malzemelerden kaçınan, enerji israfını önlemeye yönelik evler tasarlayarak, mimarlar da bu süreci hayata geçirmeye ve yaymaya çalışıyor. Ancak tasarlanan çevre dostu evlerin çoğu, son teknolojiden faydalanan altyapısı nedeniyle pahalıya çıkıyor. Dan Phillips ise tasarladığı ve inşa ettiği çevre dostu ve uygun fiyatlı evlerle tam da bu noktada devreye giriyor.

Önceleri ordu istihbaratında çalışan, daha sonra dans öğretmenliği yapan Phillips, 1997 yılında bir şirket kurarak ucuz, estetik açıdan çekici ve doğa dostu evler tasarlamaya başlıyor. İnşa ettiği evlerin ucuza gelmesinin nedeni ise kullandığı malzemelerin yaklaşık yüzde 80’ini geri dönüşüm aracılığıyla elde etmesi. Yol kenarına, inşaat alanlarının çevresine bırakılmış malzemeleri toplayıp, depolarından eski eşyaları atacak dükkânların önünde kamp kurarak hem maliyetini düşürüyor, hem insanlara ucuz evler sunuyor, hem de doğaya gidecek çöp miktarını azalatarak “sürdürülebilirlik” kelimesinin hakkını veriyor. Tasarladığı evlerin detaylarını aşağıdaki yirmi dakikalık TED konuşmasında eğlenceli bir şekilde anlatıyor. (Türkçe altyazısı var)

Bu evin tavanında binlerce çerçeve kenarı kullanılmış. Phillips “Bir çerçeve dükkânı elindeki eski çerçeveleri atacaktı, ben de bu fırsatı kaçırmadım”, diyor.

“Masal evi” dediği evin çatısını topladığı eski tahta kiremitlerden yapmış.

Bu kapı üzerindeyse şarap şişelerinin tabanlarını kullanmış.

Send this to a friend