URBAN AUDIO: TRAFİK GÜRÜLTÜSÜNDEN BESTELER

Bundan yaklaşık yüzyıl önce Luigi Russolo, makineler ile birlikte gürültünün doğduğunu ve müziğin alanını genişleterek gürültü olarak algılanan bazı seslerin de müzik içerisine dahil olabileceğini,  The Art of Noise (Gürültü Sanatı) başlıklı futurist manifestosunda bildiriyordu. Yaşadığı zamanda pek de kabul görmemiş, kafaları karıştırmış, zaman zaman şiddetle reddedilmiş bu düşünce, günümüzde gürültü müziği ve ses tasarımı üzerine deneysel çalışmalar ile kendi başına bir tür oluşturmuş durumda. Bu deneysel çalışmaların başarılı bir sonucu da, yarattığı enstrümanlar ile şehir gürültüsünü armonik seslere dönüştüren Floran Tuercke tarafından sergileniyor.

Floran, Urban Audio ismini verdiği projesi için 6 tane enstrüman tasarlamış. Bu enstrümanların içerisinde bulunan ses levhası dışarıdaki gürültüyü algılıyor ve gürültüden kaynaklanan ses dalgası belli gamlara göre akort edilmiş telleri titreştiriyor. Bu şekilde, içeri giren gürültü armonik sesler olarak dışarı çıkıyor.

Times Meydanı’nda yapılan kayıdı burada izleyebilirsiniz:

Sonradan ek: Joaquin Baldwin’in origamiyle dünyayı değiştirdiği animasyonu Papiroflexia‘da trafik seslerinden beste yaptığı bir sahne var, çok başarılı.

Send this to a friend