Van Gogh Alive sergisi, devasa ekranları, insanı dört bir yandan saran etkileyici müzikleri ve Van Gogh alıntılarıyla, karanlık koridordan sergi alanına girer girmez insanı çarpıyor. Yaklaşık bir saat süren gösteri birbirinden etkileyici bölümlere ayrılmış. Her bir bölümde farklı renkler, farklı hisler sarıyor salonu. İnsanlar etrafta rahatça dolanıyor, yerlerde, banklarda kurulmuş, gösteriyi hipnotize olmuş şekilde izliyordu.

Van Gogh’un 1880 ile 1890 yılları arasındaki çalışmalarına odaklanan sergide, inanılmaz tablo ayrıntılarıyla birlikte ressamın acılarına, yalnızlığına, ilham kaynaklarına şahit oluyoruz. Dönemler, hisler, renkler, müzikler ve tablolar hayranlık uyandırıcı bir uyum içinde akıp gidiyordu. Bir sürü video çektik, birkaçını izleyip ufak da olsa bir fikir elde edebilirsiniz. İlk önce ünlü Yıldızlı Gece tablosunu içeren, bizim de en çok sevdiğimiz bölümle başlayalım, müzik Fransız Romantik besteci Camille Saint-Saëns’den, Aquarium (Le Carnaval des Animaux):

Hiçbir şeyi net olarak bilmiyorum, ama yıldızlara bakmak düş kurmamı sağlıyor

Şimdi de Van Gogh’un otoportrelerini içeren bölümden, diğer portrelerine ve mekânlara uzanalım. İlk videodaki müzik Handel‘in Sarabande‘si, ikinci videoda ise Satie‘nin Gymnopédie‘leri eşlik ediyor Gogh’a. Sergideki diğer şarkıları merak ediyorsanız, YouTube’da hazırladığımız şarkı listesinde hepsini bulabilirsiniz.

Resimde renk, hayatta heyecan gibidir

Bu kadar orijinal ve güzel bir sergiye her gün rastlamak mümkün değil. Mayıs’a kadar devam edecek sergiyi, fırsatı olanlar kaçırmasın. Aşağıdaki postere tıklayarak sergi giriş ücreti ve açılış-kapanış saatleri hakkında bilgi alabilirsiniz. İngilizce sergi rehberine bakmak isteyenler ise buraya.

Bir de son olarak, sergide olmasa da Van Gogh’un Yıldızlı Gece tablosunu etkileşimli hale getiren Petros Vrellis’in çalışmasına göz atabilirsiniz. Görüntü ve müziğin dokunuşlarla değiştirilebildiği harika bir animasyon. Tabii Google Art Projects sayesinde aynı tablonun fırça darbelerine de göz atabilirsiniz.

Send this to a friend