Doksanlı yılların başından itibaren hummalı bir çalışma ile büyüttüğümüz sanal dünya, henüz 2000’lere ulaşmadan o kadar karmaşık bir hal almıştı ki yaratılan bu yeni dünyanın neye benzediği zihinlerde pek canlanmıyordu. Böylece haritacılar için yeni bir alan açılmış oldu. İnternetin haritasını çıkarmaya koyulan araştırmacılardan Bill Cheswik 1998 yılında iplik yumağına benzeyen bir ağ haritası ile karşımıza çıktı. İnternet de esasında bir ilişkiler ağı olduğundan, internetin resmini çizerken en çok başvurulan harita türü de ağ haritaları oldu.

2000’lerin ortasında tasarımcıların da ilgisini çekmeye başlayan bu ilişkiler yumağı farklı biçimler aldı: Informationarchitects internette yolunu kaybedenler için bir Web Trend Haritası hazırladı; Daniel Galper, Vasiliy Pugovkin, Leonid Lilo ve Vitaliy Zuzin’den oluşan internet-map.net ekibiyse, birbirine bağımlı bir şekilde hareket eden gezegenlere benzettikleri internet ilişkilerini çok daha detaylı bir şekilde gözler önüne serdi. Son olarak harita tasarımına özel bir ilgi duyan grafik tasarımcı Martin Vargic, yeni dünyayı barok dönemi haritalarına yerleştirerek internet haritacılığına yeni bir soluk getirmiş oldu. Biz de ‘baroksa tamam o zaman’ diyerek yeni dünya haritasını incelemeye giriştik.

Vargic’in tasarladığı Map of Internet 1.0 iki anakaradan oluşuyor. Doğuda kalan kara parçasında yazılım şirketleri, internet alışveriş merkezleri ve uygulama dünyası var. Microsoft, IBM, Amazon, AOL, Oracle ve Adobe bu kıtanın en büyük yerleşim bölgeleri. Kıtanın güneyindeki nezih bölgeye ise Apple yerleşmiş. Batıdaki kara parçasının kuzeyinde sosyal ağlar, ortasında arama motorları, bloglar, forumlar ve sanat siteleri yer alıyor. Güneyi ise torrent ve porno sitelerinden oluşan internetin suç bölgesi.

İki kıtanın etrafını saran bilgi okyanusları ve bunları birbirine bağlayan veri akıntıları haritanın geri kalanını oluşturuyor. Örneğin Facebook’un kuzeyinden geçen Dedikodu Akıntısı, Arayüz Okyanusu ile Veri Okyanusu’nu birleştiriyor. Yeni dünyanın en büyük su kitlesi ise iki kıtanın tam ortasında kalan Bilgi Okyanusu. İş dünyası ile sosyal ağları birbirine bağlayan okyanusun ortasında ise Wikipedia yer alıyor.

Yeni dünya haritasının sundukları, karaları oluşturan şirketler ve aralarındaki bağlantıyı kuran veri akıntıları ile sınırlı değil. Haritanın dış tarafında en çok ziyaret edilen siteler, internet kullanım oranları, en çok kullanılan tarayıcılar gibi bilgiler de yer alıyor.

Haritayı çok beğendiyseniz ve kaliteli bir baskısını duvarınıza asmak isterseniz, o da mümkün. Bu bağlantıyı takip ederek internet haritasının kaliteli bir baskısını sipariş edebilirsiniz. Sanatçının diğer işlerine bakmak ve yeni çalışmalarını takip etmek için internet sitesine veya Facebook sayfasına da göz atabilir, haritayı sanatçının DeviantArt hesabından ayrıntılı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Not: Bu yazıda yer alan görseller sanatçının izni ile kullanılmıştır.

Send this to a friend