Haluk Bilginer’in kurucusu olduğu Oyun Atölyesi tarafından, geçtiğimiz Mayıs ayında Londra’nın ünlü tiyatro sahnesi Shakespeare’s Globe‘da sahnelenen Antonius ile Kleopatra oyununun yüksek çözünürlüklü kaydını internetten izleyebilirsiniz.

antonius-ile-kleopatra-2Haluk Bilginer’in Twitter hesabından paylaştığı bu haber vesilesiyle yeni bir internet sitesiyle de tanışmış olduk: The Space. Bütün sanat performanslarına ücretsiz erişim sağlamayı amaçlayan sitede dans, film, edebiyat, müzik, performans ve festivaller, tiyatro ve görsel medya sanatlarına dair yüzlerce video mevcut. Oturduğunuz yerden dünyanın farklı yerlerindeki gösterileri, performansları, konserleri ve konferansları ücretsiz izleyebileceğiniz geniş bir arşivi bulunuyor.

Antonius ve Kleopatra oyununu izledikten sonra dilerseniz kendi uluslararası Shakespeare tiyatro festivalinizi de düzenleyebilirsiniz. Londra 2012 Festivali için hazırlanan World Shakespeare Festival‘in bir parçası Globe to Globe gösterimlerinin birçok videosu sitede paylaşılmış. Koreli tiyatro grubu tarafından sahnelenen Bir Yaz Gecesi Rüyası, Çin tiyatrosunun yorumuyla III. Richard, Portekizce sahnelenen Romeo ve Juliet, Chicago’dan Othello‘nun hip-hop yorumu ilk göze çarpanlar.

shakespare-globe-to-globeSanırım bu, özellikle Türkçe konuşanlar için bir prodüksiyondu. Onlar tiyatrolarının bu iki yıldızının bir araya gelmesinden heyecanlanmış görünüyorlardı. (The Guardian)

Gösterimin ardından Türkiye gazetelerinin sayfalarında hep aynı haber yer aldı: The Guardian gazetesinin tiyatro eleştirmeni Haluk Bilginer’in oyunculuğuna kırık not verdi. Zerrin Tekindor’un oyunculuğuyla övgü aldığı yazıda, Haluk Bilginer’in oyununda eksiklikler olduğu ve oyunda aksayan noktalar belirtilmişti. Bu değerlendirmeleri okudukça insanın iştahı iyice kabarıyor. Oysa, Shakespeare’s Globe’da Türkçe sahnelenen ilk oyun olması açısından Türkiye tiyatro tarihinde önemli bir yer edinen Antonius ile Kleopatra oyununu Londra’da izleme şansı kaçtı diye üzülmemek gerekiyor artık. The Space internet sitesi sayesinde zaman ve mekân kısıtlaması olmadan bu tarihi gösteriyi ve Zerrin Tekindor ve Haluk Bilginer’in oyunculuğunu izleyip kendi değerlendirmenizi kendiniz yapabilirsiniz.

Hanımlar, beyler; oyunun perdesini dilediğiniz zaman açabilir, gösterinin videosunu buradan izleyebilirsiniz.

Meraklısına not: Başarılı oyunculuk kariyerinin yanı sıra, tablolara resmettiği fantastik kadınları var Zerrin Tekindor’un. Rengârenk, abartılı ve albenili kadınlar. Henüz tanışmadıysanız buradan bir göz atabilirsiniz.

Send this to a friend