Severek takip ettiğimiz görselleştirme alanına ait birkaç çalışmaya geçtiğimiz yıl içinde yer vermiştik: Gezi Parkı’nda filizlenmiş olan Mülksüzleştirme Ağları projesi ve Şehrine Ses Ver girişiminin hazırladığı Kadıköy infografikleriTürkiye’den sanatçıların hazırladığı etkili çalışmalar arasındaydı. Bunların yanı sıra, İran internetinin sınırlarını gözler önüne seren Özgürlük ile Tecrit Arasında İran İnterneti görselleştirmesinden ve hareketli bir grafikle evrenin tarihini anlatan İşte Bugün sitesinden bahsettik. 2013 yılını geride bırakırken rastladığımız birçok güzel çalışmaya yer veremediğimizi görünce, yılın en çarpıcı görselleştirmelerini bir yazıda toplayarak bu açığı kapatmaya giriştik.

İnsansız hava araçlarının saçtığı ölümlerden, Hollanda’daki tüm binaların yaş bilgilerine, matematiğin güzelliğinden, güneş sistemindeki gezegenlere kadar çeşitli konuları kapsayan on iki görselleştirme derledik. Gözümüzden kaçan, 2013’ün en iyileri arasında kesinlikle yer alması gerektiğini düşündüğünüz çalışmaları yorumlar kısmına eklerseniz seviniriz.

PAKİSTAN’A ATILAN BOMBALAR

PAKİSTAN’DA ÖLDÜRÜLEN ÇOCUK VE SİVİLLERİN HİKÂYESİ

Bush yönetimindeki Amerika Birleşik Devletleri, 2004 yılında Pakistan’ı insansız hava araçları (İHA) ile vurmaya başlar. Yaklaşık on yıldır devam eden bombalamalar, seçilen hedefler nedeniyle büyük tartışma yaratmıştı. Pitchinteractive, gözlerden uzak gerçekleştirilen bu saldırıların acı bilançosunu gözler önüne sermek amacıyla çarpıcı bir görselleştirme hazırlamış. Araştırmacı Gazetecilik Bürosu‘ndan alınan verilere göre, saldırılarda ölen toplam 3207 insandan 710’u sivil, 175’i ise çocuk. Obama döneminde hız kazanan bombardımanların hedef şaşırma oranı %20’nin üzerinde. İHA’ların bu şekilde kullanılması birçok sivil toplum örgütü tarafından savaş suçu olarak değerlendirilirken, ABD (şaşırtıcı olmayan bir şekilde) uluslararası anlaşmalara aykırı bir durum olmadığını savunuyor. Bombalama sıklığını ve ölümleri kronolojik olarak gösteren çalışmayı site üzerinden incelemenizi tavsiye ederiz: Pitchinteractive.

ŞEHİRLERİN CHECK-IN HARİTASI

FOURSQUARE ŞEHİRLERİN NABZINI TUTUYOR

Foursquare kullanıcıları check-in yaparak dijital dünyaya eşsiz bir bilgi deposu sağlıyor. Yaşam alanları, yemek salonları, sanat ve eğlence, okul ve üniversiteler, gece hayatı, alışveriş, işyeri ve ulaşım noktaları gibi kategorilere ayrılan check-in bilgileri, gün içinde şehrin hangi bölümlerinin daha aktif olduğunu gösteriyor. Tahmin edeceğiniz üzere New York en hareketli şehirlerden biri:

Sabah erkenden yollara düşen İstanbullular ise işyerlerinden check-in yapmayı pek sevmiyor. Öğlen vaktinden itibaren, günün geri kalanında yemek salonlarında check-in yapıyorlar. Akşamüstü saat 6 itibariyle evlerden yapılan check-in sayıları hızla artmaya başlıyor.  İstanbul’un gece kuşları arasında üniversiteler ve havaalanı yolcuları dikkat çekiyor. Diğer şehirlere Foursquare’in Vimeo sayfasından bakabilirsiniz.

WIKIPEDIA’YI DİNLİYORUM

WIKIPEDIA’DA YAPILAN DEĞİŞİKLİKLERİ İZLEYİN VE DİNLEYİN

Wikipedia kullancıları, kollektif ansiklopedimizde her gün binlerce değişiklik yapıyor. Wikipedia Recent Changes ekibi bu değişiklikleri hem görmemizi, hem de duymamızı sağlayan bir proje gerçekleştirmiş. Her harekette, yapılan değişikliğin büyüklüğüne göre bir nota çalınıyor. Değişiklik büyük ise daha bas bir nota duyuyoruz. Ziller eklemeleri, yaylılar çıkarmaları ifade ediyor. Wikipedia’yı dinlemek için buradan buyurun lütfen.

wikipedia-dinle2

HOLLANDA’DAKİ TÜM BİNALAR

Thomas Rhiel‘in Brooklyn için yaptığı çalışmadan esinlenerek Hollanda’daki yaklaşık 10 milyon binanın tamamını, yapılış yıllarına göre renklendiren Waag Society inanılmaz bir haritaya imza atmış. Hollandalıların takdire şayan şehir plancılığı harita üzerinde net bir şekilde görünüyor. Dairesel hareketler ile şehirlerini büyütmeyi tercih eden Hollandalılar, varlıklarına imrendirici bir düzeyde sahip çıkıyor. Haritayı incelemek için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz. İncelemeye Amsterdam’dan başlamanızı öneririz.

ORMAN DEĞİŞİMLERİ

DÜNYADAKİ TÜM ORMANLARIN YILLAR İÇİNDEKİ DEĞİŞİMİ

Kuzey ve Güney Amerika başta olmak üzere, dünya ormanları ticari çıkarlar uğruna hızla tahrip ediliyor. Gizli kapılar ardında yapılan anlaşmalarla dünya ormanlarını yutan büyük şirketler karşısında, sivil toplumun elini güçlendirmek için Google orman değişimlerini gösteren bir harita hazırlamış. 2000-2012 yılları arasındaki değişimi gösteren etkileşimli haritadan çıkan sonuçlar tahmin edersiniz ki hiç iç açıcı değil. 12 yıllık süre zarfında 2,3 milyon kilometre karelik ormanlık alan kaybedilirken, sadece 800 bin kilometre karelik yeni orman alanı kazanılmış.

Haritanın yayımlanmasının ardından, Türkiye’deki orman tahribatı tartışmaları da hız kazandı. İstanbul’un orman kaybını gösteren resmi aşağıda görüyorsunuz. Buna ek olarak, Akdeniz’de yol yapımı çalışmaları nedeniyle yaratılan büyük tahribat da haritada görünüyor. Haritaya buradan ulaşabilirsiniz.

orman-tahribat

 GÜNEŞ SİSTEMİ

Dört buçuk milyar yıl yaşındaki Güneş sistemimizde yer alan gezegenler, astroitler ve kuyruklu yıldızlara dair ilginç bilgilerin derlendiği hareketli infografik videosu, astronomi bilgilerimizi tazelemek için birebir.

Alman tasarımcı grubu Kurzgesagt tarafından hazırlanan çalışma, minimalist çizimleriyle keyifli bir seyir sunuyor.

 MATEMATİĞİN GÜZELLİĞİ

Yann Pineill ve Nicolas Lefaucheux tarafından hazırlanan video, günlük olayları matematiksel bir bakış açısıyla sunuyor. En solda matematiksel formül, ortada matematiksel model ve sağda günlük olayın kendisi ekranlara yansıyor. Videonun başında Betrand Russell’dan aşağıdaki alıntı yapılmış:

Doğru açıdan bakıldığında, matematiğin hem doğruya, hem de üstün bir güzelliğe sahip olduğu görülecektir; resim ve müziğin olağanüstü süslerinden uzak, soğuk ve gösterişsiz bir güzelliktir bu.

 

ROCK MÜZİĞİN YÜZ YILLIK TARİHİ

Müzik tarihi görselleştirmeleri en çok keyif aldığımız çalışmaların başında geliyor. Daha önce Dans Müziğinin Kısa TarihiRock Tarihinden Stereotipler, Ayrıntılı Hip-Hop Tarihi ve Ishkur’un Elektronik Müzik Rehberi gibi çalışmalara yer vermiştik. Rock müziğinin kökenlerini ve gelişim sürecini ele alan Rock Müziğin Yüz Yıllık Tarihi isimli etkileşimli müzik grafiğini kendi sitesi üzerinden incelerseniz, müzik türleri üzerine tıklayarak örnek şarkıları da dinleyebilirsiniz.

100-years-of-rock

 NOBEL

Nobel ödülü sahiplerini mercek altına alan bu görselleştirme, David McCandless ve  Aziz Kami tarafından düzenlenen Bilgi Güzeldir 2013 yarışmasının veri görselleştirme kategorisinde altın madalyayı almaya hak kazanmış. İtalyan bilgi tasarımı ajansı Accurat tarafından hazırlanan görselleştirmede, 1901-2012 yılları arasında Nobel ödülü alan tüm kişilerin özellikleri (yaş, eğitim, okul, şehir) kağıda dökülmüş.

Nobel_Laureates_Full_Infographic

 AKILLI İNSANLARIN İYİ VE KÖTÜ

 ALIŞKANLIKLARI

Nowsourcing reklam ajansının online-phd-programs.org sitesi için hazırladığı infografikte, IQ seviyesi ortalamanın çok üzerinde olan tanınmış kişilerin iyi ve kötü alışkanlıkları eğlenceli bir şekilde derlenmiş. Akıllı insanların iyi alışkanlıkları arasında ısrarcı olmak, çok okumak, kendine hedefler koymak ve disiplinli olmak yer alırken, kötü alışkanları arasında içki ve uyuşturucuya yatkınlık, geceleri geç saatlere kadar ayakta kalmak ve kaygı bozukluğu bulunuyor. İnfografiğin başında “Akıllı insanların sadece İYİ alışkanlıklarını benimseyin” önerisi yer alırken, en sonunda “unutmayın, bu alışkanlıkları sergilemek sizi daha akıllı yapmaz” uyarısı bulunuyor.

The-Good-Bad-Habits-of-Smart-PeopleBLOOMBERG MİLYARDERLERİ

ZENGİNLERİN EN GÜNCEL LİSTESİ

Bloomberg’in milyarderler endeksi, dünyanın en zengin insanlarını gösteren bir çalışma. Bu görselleştirmenin diğer “zengin kişiler” listelerinden farkı ise, her gün piyasa hareketlerini takip ederek otomatik olarak güncellenmesi. Görselleştirmenin üst bölümünde yer alan filtreler aracılığıyla çeşitli aramalar da yapabiliyorsunuz. En güncel zenginler listesini incelemek için Bloomberg’in sitesini ziyaret edebilirsiniz.

bloomberg-milyarderleri

 BITCOIN

 ELEKTRONİK PARA BİRİMİ AÇIKLANIYOR

Bitcoin ile son zamanlarda eminim sıkça karşılaşıyorsunuzdur. Bitcoin düşüyor, bitcoin çıkıyor, 100 doları geçti, 1000 doları geçti, bitcoin çakılıyor… “İyi de nedir bu bitcoin?” diye merak içindeyseniz, en güzel açıklamayı Duncan Elms ve Marc Fennell tarafından hazırlanan hareketli infografik videoda bulacaksınız.

2013 yılında veri görselleştirme alanında yaşanan en önemli 10 gelişmeyi incelemek isterseniz, Andy Kirk’ün Visualising Data sitesinde hazırladığı yazıyı okuyabilirsiniz.

Send this to a friend