2013 yılında altmış iki yazı yayımlamışız. Geçen seneye oranla bu sayı çok az kalsa da, bu sene birçoğunuzun bildiği gibi tasarıma ve altyapı çalışmalarına çok vakit harcadık. Haziran ayında site yenilendikten sonra, ziyaretçi sayımız da katlanarak arttı: Artık sanatblog’u günde en az bin kişi ziyaret ediyor. Bu yazı vesilesiyle siteyi severek takip eden, arkadaşlarına anlatan, sosyal medyada paylaşan, övgüleri ve bağışlarıyla bizi mutlu eden herkese ve kitap ayraçlarımızı tasarlayan Büşra ile Bursa, Ankara, İzmir, Zonguldak ve Hatay’da dağıtan gönüllülere çok teşekkür ederiz.

Geçtiğimiz seneyi hafızamıza kazımak için, 2011’de olduğu gibi bu sene de en çok ziyaret edilen on yazıyı listeledik. Fotoğraflara tıkladığınızda yazılar yan sekmede açılacak. Önümüzdeki senenin herkes için dopdolu geçmesi dileğiyle!

1. KUBRICK, TARANTINO VE ANDERSON’IN TESCİLLİ AÇILARI

2012’nin son ayında yer verdiğimiz bu kurgu harikası videolar, kırk binin üzerindeki sayfa görüntüleme sayısı ve yaklaşık beş bin Facebook beğenisiyle, 2013 yılının en çok ziyaret edilen sayfaları listesinde açık ara birinci oldu. Dolayısıyla bu videoları daha önce izlememiş olma ihtimaliniz hayli düşük, henüz izlemeyenler veya tekrar izlemek isteyenler fotoğrafa tıklayıp yazıya giderek Stanley Kubrick, Quentin Tarantino, Wes Anderson ve Darren Aronofsky’nin tekniklerini inceleyebilir.

Space-Odyssey

 

2. SIRADIŞI KELİMELERE RESİMLİ SÖZLÜK

Saçlarını hiç kestirmemiş kişiye ne denir? Peki ya şiddetli bir yazma arzusuna sahip olana? Project Twin’in İngilizcenin kıyıda köşede kalmış, az kullanılan kelimelerini görselleştirerek yarattığı illüstrasyon alfabesi, on beş binin üzerindeki ziyaret sayısıyla ikinci sıraya yerleşti.

Acersecomic Saçını hiç kestirmemiş kişi.

Acersecomic
Saçını hiç kestirmemiş kişi.

Yonderly Zihnen veya duygusal olarak uzakta olan; dalgın.

Yonderly
Zihnen veya duygusal olarak uzakta olan; dalgın.

3. NADİR TARİHİ KARELER

İşte senenin en büyük sürprizi! Sanatblog’un bin beğeniyi aşan ilk paylaşımı unvanıyla blog tarihimize de adını yazdıran fotoğraf serisi, bizi soyu tükenmiş hayvanların son fotoğraflarından nanik yapan Stalin’e, samuraylardan ilk bilgisayara, Einstein’ın şık plaj modasından on bir yaşındaki Hitler’e, torununa hikâye anlatan Tolstoy’dan Berlin duvarının yıkılışına kadar çeşitli tarihi anlara götürerek, şaşırtıcı, ibretlik ve keyifli bir zaman yolculuğuna çıkarmıştı.

awesome_photos_collected_from_history_13

4. FİLMLER ERKEKLİĞİ NASIL ÖĞRETİYOR?

Çocuklarıyla birlikte Oz Büyücüsü ve Yıldız Savaşları gibi filmleri yeniden izlerken, filmlerin öğrettiği erkeklik tanımını sorgulamaya başlayan Colin Stokes’ın TED konuşması, toplumsal hayata sağlıklı bir şekilde uyum sağlayabilmeleri için erkek çocuklarına “kehanetle gelecek bir görevde tek başına savaşmak”tan başka bir yol gösteren, yeni bir erkeklik tanımı öğretilmesi gerektiğini savunuyor.

 Erkek kahramanın işi, kötü karakteri şiddetle yenip, sonra da ödülü olan, arkadaşsız ve konuşmayan kadını toplamak mı? Bunu mu öğreniyoruz?

ted-filmler

5. MİNİMALİST POSTERLERLE SANATÇI TESTİ

Posterlerdeki üç ipucundan yola çıkarak sanatçının ismini bulmaya çalıştığımız bu test, geçtiğimiz sene yaklaşık beş bin kez çözüldü.

6. NURİ BİLGE CEYLAN’IN OBJEKTİFİNDEN TÜRKİYE’Yİ SEYRE DALMAK

Nuri Bilge Ceylan‘ın Konya’dan, Urfa’ya, İstanbul’dan Ağrı’ya kadar Türkiye’nin birçok şehrini fotoğrafladığı Sinemaskop Türkiye serisi, Stumble’dan hızla yayılarak hem Türkiye’den, hem de dünyanın dört bir yanından binlerce ziyaretçi çekti.

Two-sisters

 7. MET VE GUGGENHEIM’IN YÜZLERCE SANAT KİTABI İNTERNETTE

2013’ün son ayında yayımlanan bu yazı, yoğun paylaşımlar sayesinde listeye yedinci sıradan girdi. New York’taki Metropolitan Museum of Art ve Solomon R. Guggenheim müzelerinin internet sitelerinde bedava olarak paylaştığı beş yüze yakın sanat kitabı ve kataloğu, birçoğumuzun bilgisayarında yerini aldı.

masterpieces-of-the-met-e1351112043514

rothko

8. GIBBS’İN ÇİFTLİĞİNDE HEYKELLERİ VAR

Yeni Zelandalı iş adamı Alan Gibbs’in Anish Kapoor, Daniel Buren, Neil Dawson, Andy Goldsworthy, George Rickey, Richard Serra ve Bernar Venet gibi sanatçıların eserlerini sergilediği heykel parkı, dört bin kez ziyaret edildi.

kapoor_01

9. MİNİMALİST SANAT AKIMI POSTERLERİ

Fas kökenli Fransız tasarımcı Amahouo Outmane’ın her sanat akımından temsili bir motif seçerek hazırladığı posterler, altlarına Eczacıbaşı Sanat Ansiklopedisi’nden eklediğimiz kısa açıklamalarla her zaman başvurulabilecek bir sözlüğe dönüştü.

Destijl 10. 2013’ÜN EN İYİ GÖRSELLEŞTİRMELERİ

İnsansız hava araçlarının saçtığı ölümlerden, Hollanda’daki tüm binaların yaş bilgilerine, küresel orman kaybından, matematiğin güzelliğine, güneş sistemindeki gezegenlerden, Foursquare check-in‘lerine  kadar çeşitli konuları görselleştiren on iki çalışmadan oluşan listemiz ise son sıraya yerleşti.

amsterdam

1 Ocak’ta görüşmek üzere, hoşça kalın!

Send this to a friend